Германският министър на икономиката Петер Алтмайер заяви, че въпреки данните, които показват, че страната избягва техническа рецесия през третото тримесечие, икономическото развитие в региона все още е крехко.
Темпът на ръст на БВП на Германия (брутен вътрешен продукт) надхвърли свиването от -0.1%, очаквано от анализаторите. На годишна база икономиката нарасна с 0.5% от юли до септември, съобщи Федералната статистическа служба.
Германия се нуждае от инвестиции в научни изследвания, иновации и инфраструктура, за да възстанови ръстът си, смятат още експертите. Тя избегна техническа рецесия за малко, след като последните данни показват, че икономиката се е повишила леко.
Ръстът през второто тримесечие обаче, бе ревизиран от -0.1% на -0.2%, като два последователни периода на отрицателен растеж биха представлявали официална рецесия.
„Няма рецесия, но определено икономиката е много слаба“, казва в писмо Клаус Вистесен, главен икономист за еврозоната в Pantheon Macroeconomics.
„В някакъв смисъл това е „най-лошото“ от двата свята за пазарите. Днешните данни потвърждават, че германската икономика вече е в застой, но заглавията вероятно не са достатъчно ужасни, за да подтикнат незабавен и агресивен фискален отговор от Берлин.", смята още Вистесен.
Междувременно германският министър на икономиката Петер Алтмайер заяви, че въпреки че данните показват, че страната избягва техническа рецесия през третото тримесечие, икономическото развитие в региона все още е крехко.
Даниела Шварцер, директор на германския съвет по външни отношения, отбеляза, че има "само малка разлика" между 0.1% и -0.1% ръст, пред финансовото издание CNBC.
„Истината е, че Германия в момента няма стабилна перспектива за растеж“, каза тя, като отбеляза, че зависимата от износа страна е засегната от промяна в международната търговска политика.
„Целият въпрос е какви ще са източниците на бъдещ растеж за Германия и предизвикателството реално да се промени структурата на немската икономика е огромно... Трябва да има силна инвестиция в образование, изследвания и иновации, като Германия също се нуждае от инвестиции в инфраструктура."
Миналия месец водещият германски институт за икономически изследвания рязко понижи прогнозите си за най-голямата икономика в Европа. Съвместната икономическа прогноза на института Ifo за цялата 2019 г., публикувана в началото на октомври, беше преработена надолу от прогнозирания през пролетта 0.8% ръст на БВП, бе намален до едва 0.5%.
Причините за лошите резултати според института включват спадащото търсене в световен мащаб на капиталови стоки, което засегна икономиката, свързана с износа на Германия, заедно с политическата несигурност и структурните промени в автомобилната индустрия.
Още по темата:
20-те водещи риска за световната икономика
Кой е най-големия риск пред щатската икономика?