Възстановяването на глобалния икономически растеж най-вероятно ще се случи през първото тримесечие на 2020 г. Това прогнозират икономистите от Morgan Stanley, цитирани от "Блумбърг".
„Глобалният растеж трябва да се възстанови след първото тримесечие, като се обърне низходящият тренд, продължил през последните седем тримесечия, тъй като търговското напрежение и паричната политика се облекчават едновременно за първи път от началото на низходящия тренд“, коментират икономистите на американската банка, водени от Четан Ахя.
"Развиващите се пазари ще стимулират възстановяването. Рисковете обаче остават в посока надолу, включително има потенциална опасност да бъдат наложени още тарифи и има предизвикателства за къс цикъл в САЩ, включително корпоративния кредитен риск и несигурността около изборите", добавят експертите.
"Ако администрацията на Доналд Тръмп изпълни заплахата си да наложи допълнителни тарифи за китайските стоки през декември, глобалният растеж ще се забави още повече в последното тримесечие на тази година, а възстановяването ще се забави до третото тримесечие на 2020 г.“, коментират експертите на американската банка.
Наскоро Министерството на търговията на Китай обяви, че САЩ и Китай са се споразумяли да започнат пропорционално отменяне на тарифите за внос на стоки на няколко етапа.
"Двете страни имаха "конструктивни разговори" през последните две седмици. Размерът на тарифните облекчения, които ще влязат в сила през първата фаза на споразумението, което ще бъде подписано през следващите седмици, ще зависи от съдържанието на това споразумение", заяви говорителят Гао Фън, без да дава допълнителни подробности.
"Ако бъде договорена първата фаза от търговското споразумение, съществуващите мита трябва да бъдат отменени по едно и също време от Вашингтон и Пекин със същата пропорционалност", подчертава министерството. Според ведомството може да бъде подписано всеобхватно търговско споразумение само при условие, че всички мита бъдат премахнати "едновременно и пропорционално".
Ключовото искане на Китай от началото на преговорите е отмяна на наказателните мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, които в момента се прилагат за по-голямата част от износа за Съединените щати. Двете държави продължават да преговарят къде и кога да се подпише първата фаза от споразумението.
Още по темата:
Това са най-печелившите и губещи сред основните щатски индекси
Всичко за скрития щатски мечи пазар на една графика
Щатските индекси с нови рекорди - но не изпадайте в еуфория