Китайската централна банка понижи лихвения процент за обратно изкупуване на операциите на открития пазар за пръв път от октомври 2015 година насам, предаде "Ройтерс".
Ходът има за цел да повиши пазарното доверие и да подпомогне забавящия се икономически растеж.
Народната банка на Китай заяви, че намалява седемдневната обратна репо лихва до 2.5% от 2.55%. Обратна репо лихва е нивото на което дадена централна банка взема назаем пари от търговски банки в съответната страна. Това е инструмент на паричната политика, който може да се използва за контрол на паричното предлагане в страната.
Увеличаване на обратната репо лихвена ставка ограничава паричното предлагане и обратно - нейното намаляване означава, че търговските банки ще получат по-малко стимули да паркират свободни средства в централната банка, като този начин ще се увеличи пазарното парично предлагане.
Китайската централна банка също така обяви, че инжектира около 180 милиарда юана (около 25.74 млрд. долара) в паричната система чрез операции на открития пазар.
Китайската икономика се забавя по-бързо от очакваното, а темпът й на растеж се забави до близо 30-годишен минимум и мнозина икономисти се опасяват, че има опасност китайските лидери да изостанат с предприемането на необходимите мерки заради прекомерна предпазливост.
По-рано през ноември Народната банка на Китай намали неочаквано лихвения процент за едногодишното средносрочно кредитно улеснение с 5 базисни пункта до 3.25%.
Още по темата:
Китайската централна банка обмисля пускането на своя криптовалута
Китайската банка забавя темповете на обезценяване на юана
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ