Международният валутен фонд (МВФ) призова правителството на Япония и централната банка на страната да си сътрудничат повече в подкрепа на икономиката, след като намали прогнозата си за растеж на страната за 2019 г. за трети път тази година. Повишените глобални рискове, са в основата на намалената прогноза.
В заключение на годишната мисия на фонда за преглед на икономиката на Япония, управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева по същество даде зелена светлина за планирания пакет от стимули за премиера Шиндзо Абе, като призова за продължаване на разходите за подпомагане на растежа и цените.
Японският премиер Абе, призовава за допълнителна помощ за бедствия и растеж на страната.
Фондът също така даде няколко препоръки, за да направи политиката на Bank of Japan по-устойчива, включително насочването към краткосрочни облигации. От МВФ призоваха Япония към по-амбициозни структурни реформи за стимулиране на растежа.
Препоръките на МВФ идват, след като администрацията на Абе обмисля мащаба на планираните стимули за подпомагане на растежа на фона на увеличение на данъка върху продажбите, щетите от последните тайфуни и забавянето на световната икономика.
Икономистите и създателите на политики виждат по-голяма необходимост правителството да се намеси, за да не се отклонява икономиката, след като боеприпасите на централната банка до голяма степен са изчерпани.
"Коментарите на МВФ добавят подкрепа към фискалната позиция на Абе. Той иска да направи бърз и съществен удар, в случай че има икономическо забавяне след увеличаването на данъка върху продажбите точно след като съществуващите публични разходи достигнаха най-високото ниво “, заяви Хироши Миядзаки, старши икономист от Mitsubishi UFJ Morgan Stanley.
Георгиева заяви, че устойчивостта на вътрешното търсене на Япония ще бъде тествана от синхронизирано глобално забавяне в близко бъдеще и от собствената демографска обстановка в страната, в дългосрочен план.
"Фискалната политика трябва да бъде подкрепяща за защита на краткосрочния растеж и насърчаване на инфлационния импулс", каза Георгиева, като напомни на политиците в Япония, че в крайна сметка те все още ще трябва да удържат високия държавен дълг на страната. „Отвъд краткосрочния план е ясен ангажимент за дългосрочна фискална устойчивост.“
МВФ намали прогнозата си за растеж за третата най-голяма икономика в света тази година до 0.8% от 0.9% и прогнозира забавяне до 0.5% през следващата година, което съответства на потенциалния темп на растеж на страната.
Фондът заяви, че Япония засега не трябва да затяга позицията си след увеличаване на данъка върху продажбите. Тези мерки, включително отстъпки за безкасови плащания и данъчни облекчения при покупка на жилища и автомобили, вече помогнаха за изравняване на търсенето, казаха от фонда.
Публичните пари могат да се използват и за повишаване на заплащането на работниците в здравния сектор, за стимулиране на фирмите за повишаване на заплатите и разширяване на наличието на детски заведения, добави фондът.
Сред належащите структурни реформи за подобряване на гъвкавостта на пазара на труда и корпоративното управление, фондът подчерта важността на справянето с двойствеността на пазара на труда в Япония.
Централната банка може да намали страничните ефекти от продължителното си облекчаване върху финансовите институции, като прехвърли целта си за доходност от 0% върху 10-годишните японски държавни облигации до по-кратък матуритет и чрез намаляване на закупуването на дългосрочни облигации. Подобни действия трябва да засилят кривата на доходността на облигациите, което би помогнало на рентабилността на финансовите институции.
Още по темата:
МВФ: Нови рекордни нива на световния дълг
Светът плува в дълг три пъти по-голям от световната икономика