Европейската централна банка (ЕЦБ) ще действа "решително" за възстановяване на стабилността на цените в еврозоната по време на нейното председателство, като същевременно подчерта, че предстоящият преглед на стратегията на ЕЦБ ще бъде непредубеден. Това заяви новият президент на ЕЦБ Кристин Лагард, цитирана от "Блумбърг".
"Позицията на ЕЦБ за приспособяваща лихвена и парична политика е ключов двигател на вътрешното търсене по време на икономическото възстановяване и тази позиция на централната банка остава в сила", заяви Лагард в реч пред Европейския парламент.
"Би било преждевременно да се впускаме в дебати относно точният обхват, посоката и времевият график на нашия преглед, тъй като въпросът все още не е обсъден подробно от Управителния съвет. Това, което обаче мога да потвърдя, е, че прегледът на стратегията ще се ръководи от два принципа: задълбочен анализ и непредубеденост", отбеляза Лагард.
Лагард призна за наличието на странични ефекти от прекалено разхлабената парична и лихвена политиката на ЕЦБ, а именно от отрицателните лихвени ставки, "количественото улеснение" и евтините дългосрочни банкови заеми, отбелязвайки, че предстоящият преглед ще се опита да предостави по-добро разбиране за това как дългосрочните тенденции влияят върху това, което централната банка може да контролира.
Инфлацията все още не успява да се върне към целевото ниво на ЕЦБ от малко под 2% въпреки годините на наливане на ликвидност във финансовата система, а самата банка става все по-загрижена, че нейните политики могат да застрашат финансовата стабилност.
Централната банка е изложена на все по-голям натиск да играе по-голяма роля в тази област, въпреки че редица водещи банкери се изказаха против предприемането на по-сериозни стъпки, настоявайки за ограничаване на покупките на т.нар. "зелени облигации" в програмата за "количествени улеснения".
"Аз съм фундаментално убедена, че борбата срещу изменението на климата трябва да бъде централен и основен приоритет, въпреки че мандатът на ЕЦБ не е изменението на климата. Това не ни пречи да се вглеждаме в нашите операции и да идентифицираме как можем да бъдем ефективни", отбеляза Лагард.
Лагард заяви, че ефектите от изменението на климата трябва да бъдат вградени в икономическите модели на ЕЦБ, в нейните преценки за рисковете, с които се сблъскват големите банки, които тя контролира, във инвестиционни решения в рамките на програмата за количествено облекчаване (QE) за изкупуване на облигации и в управлението на пенсионните фондове.
"Появиха се нови предизвикателства като демографията, разрушителните технологии и изменението на климата. Оспорено е общоприетото мнение, а паричната политика в световен мащаб проучва неизследвани територии", посочи Лагард пред европейските депутати.
Още по темата:
Еврото може да поскъпне, ако Драги отговори на очакванията към ЕЦБ
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?