Годишната инфлация в еврозоната се ускори до 1% през ноември, спрямо 0.7% през октомври, показват данни на Евростат.
В рамките на Европейския съюз ускорението на инфлацията достига 1.3% на годишна база през ноември 2019 г. спрямо 1.1% през октомври.
Най-нисък темп на инфлация на годишна база е отчетен в Италия (0.2%), Португалия (0.2%) и Белгия (0.4%).
Най-високи увеличения на инфлацията на годишна база са регистрирани в Румъния (3.8%), Унгария (3.4%), Словакия (3.2%) и Чехия (3%).
Инфлацията в еврозоната все още не успява да се върне към целевото ниво на ЕЦБ от малко под 2% въпреки годините на наливане на ликвидност във финансовата система, а централната банка става все по-загрижена, че нейните политики могат да застрашат финансовата стабилност.
На първата си пресконференция след края на заседанието на ЕЦБ, на което банката запази без промяна своята парична и лихвена политика, Кристин Лагард подчерта, че тази политиката на банката ще трябва да остане "силно приспособима" за дълъг период от време, тъй като прогнозите за инфлацията са потиснати.
Според Кристин Лагард рисковете пред еврозоната остават наклонени в низходяща посока, но са станали малко по-слабо изразени.
Централната банка запази без промяна очакванията за нарастване на потребителската инфлация с 1.2% през настоящата година, но повиши леко прогнозата за 2020 година до 1.1% от 1%, цитирайки по-високи от очакваното цените на петрола, но намали инфлационната си оценка за 2021 година до 1.4% от 1.5% и очаква ускоряване на растежа на потребителските цени до 1.6% през 2022 година.
Още по темата:
Еврото може да поскъпне, ако Драги отговори на очакванията към ЕЦБ
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?