Китай и САЩ остават във връзка с оглед на предстоящото подписване на "първа фаза" от двустранната търговска сделка, предаде "Ройтерс".
Очаква се сделката да доведе до по-ниски американски тарифи за китайски стоки и до по-големи по размер покупки от страна на Пекин на американски селскостопански, енергийни и промишлени стоки, заяви в четвъртък китайското министерство на търговията.
Постигнатата сделка за "първата фаза" беше оповестена в края на миналата работна седмица след повече от две години на търговски преговори между САЩ и Китай, въпреки че и до този момент никоя от двете страни така и не публикува малко по-конкретни детайли относно постигнатото споразумение.
"Китайският и американският преговарящи търговски екипи са в тясна комуникация", заяви пред репортери Гао Фън, говорител на китайското министерство на търговията.
"След официалното подписване на сделката съдържанието на споразумението ще бъде публично оповестено", посочи Гао Фън. Според него в скоро време ще бъдат представени и нови регулации за инвестициите от чужбина. Той отказа да коментира как последните ходове по отношение на импийчмънта на президента на САЩ могат да повлияят на търговската сделка.
Според източници на "Ройтерс", Китай се е съгласил да увеличи покупките на продукти и услуги от САЩ с най-малко 200 милиарда долара през следващите две години. Според Вашингтон това ще включва допълнителни покупки на американски селскостопански продукти в размер на 32 млрд. долара за две години. Това би представлява средногодишни покупки за около 40 млрд. долара в в сравнение с базовото ниво от 24 млрд. долара през 2017 година - преди да започне търговската война между двете водещи световни икономики.
Миналият петък, когато беше оповестената "първата фаза" от сделката, Китай обяви, че ще внася повече американска пшеница, ориз, царевица, енергийни и фармацевтични продукти, както и финансови услуги.
По-рано днес Пекин представи нов списък на освобождаване от тарифи на внос от САЩ, като става въпроса предимно за химически продукти. Отмяната на митата ще влезе в сила на 26-и декември и ще е валидна за една година, като Китай обяви, че втората част от списъка със стоки, подлежащи на освобождаване от високи мита, ще бъде публикувана в подходящ момент.
От своя страна управляващите във Вашингтон заявиха, че сделката включва и по-силна китайска правна защита на патенти, търговски марки, авторски права, включително подобрени наказателни и граждански процедури за борба с нарушенията в интернет, както и с пиратските и фалшиви стоки.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?