Има голяма вероятност търговската сделка с Китай да бъде официално представена и подписана в началото на януари. Това заяви министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин, цитиран от CNBC.
Според него търговският пакт вече е на хартия и преведен, като не е отворен за предоговаряне, освен за незначителни корекции от правна гледна точка. Самото подписване и оповестяване на търговското споразумение ще бъде в началото на януари.
Освен това той заяви, че Пекин ще удвои покупките на селскостопански стоки от САЩ, опровергавайки твърдения, че Китай не е поел ангажимент за точния обем, за който настояват официалните представители на Белия дом.
Министърът на финансите също така подчерта, че договорената сделка ще има обвързващо изпълнение, което дава право на президента на САЩ Доналд Тръмп да въведе допълнителни митнически тарифи, ако не бъдат решени възникналите двустранни спорове.
Стивън Мнучин добави, че приоритетът на правителството е прилагането на "първа фаза" от споразумението, като отбелязва, че администрацията също така е готова да работи усилено и по "втората фаза".
Властите в Пекин заявиха, че Китай и САЩ остават във връзка с оглед на предстоящото подписване на "първа фаза" от двустранната търговска сделка. Очаква се сделката да доведе до по-ниски американски тарифи за китайски стоки и до по-големи по размер покупки от страна на Пекин на американски селскостопански, енергийни и промишлени стоки, заяви в четвъртък китайското министерство на търговията.
Постигнатата сделка за "първата фаза" беше оповестена в края на миналата работна седмица след повече от две години на търговски преговори между САЩ и Китай, въпреки че и до този момент никоя от двете страни така и не публикува малко по-конкретни детайли относно постигнатото споразумение.
"Китайският и американският преговарящи търговски екипи са в тясна комуникация", заяви пред репортери Гао Фън, говорител на китайското министерство на търговията.
"След официалното подписване на сделката съдържанието на споразумението ще бъде публично оповестено", посочи Гао Фън. Според него в скоро време ще бъдат представени и нови регулации за инвестициите от чужбина. Той отказа да коментира как последните ходове по отношение на импийчмънта на президента на САЩ могат да повлияят на търговската сделка.
Според източници на "Ройтерс", Китай се е съгласил да увеличи покупките на продукти и услуги от САЩ с най-малко 200 милиарда долара през следващите две години. Според Вашингтон това ще включва допълнителни покупки на американски селскостопански продукти в размер на 32 млрд. долара за две години. Това би представлявало средногодишни покупки за около 40 млрд. долара в в сравнение с базовото ниво от 24 млрд. долара през 2017 година - преди да започне търговската война между двете водещи световни икономики.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?