Ще се стремим да възстановим търговските отношения между ЕС и САЩ по редица спорни въпроси, когато се срещна със своя американски колега през следващия месец. Това заяви еврокомисарят по търговията Фил Хоган, цитиран от "Ройтерс".
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп наложи към средата на 2018 година високи тарифи за вноса на европейска стомана и алуминий. Управляващите във Вашингтон също така въведоха наскоро и наказателни мита върху редица продукти от ЕС на стойност 7.5 млрд. долара след като спечелиха спор в Световната търговска организация относно неправомерни субсидии за европейския производител на самолети Airbus и заплашиха Франция заради въведения от Париж данък върху цифровите услуги.
Фил Хоган, който този месец беше повишен от досегашната си роля на еврокомисар по земеделието, е разговарял с американския търговски представител Робърт Лайтхайзър малко преди Коледа.
"Съгласихме се да се срещнем във Вашингтон в средата на януари, за да обсъдим дългия списък от проблеми, предизвикващи напрежение във взаимоотношенията между ЕС и САЩ. Няма смисъл да навлизаме в подробности за разрешаване на търговските проблеми, ако преди това не постигнем съгласие относно една обща търговска програма, отбеляза Хоган.
"Ще търся възстановяване на търговските отношения между ЕС и САЩ по въпроси като тарифите за стомана и алуминий и заплахата за американски тарифи в отговор на въвеждания в Европа цифров данък", допълни търговският еврокомисар.
Двете страни се опитват да постигнат споразумение за премахване на общите вносни мита, но не и по отношение на селскостопанските продукти, които според Вашингтон трябва да бъдат включени в преговорите, докато Брюксел подчертава изрично, че това не е тема за дискутиране.
САЩ и ЕС също така са в противоречие относно парализирането от страна на Вашингтон на арбитражния орган на Световната търговска организация, който е жизненоважна част от световната търговска система.
Наскоро Европейската комисия обяви, че ЕС ще действа като един спрямо планираните американски тарифи върху вноса на френски стоки и че заплахата за повишаване на митата за целия Европейски съюз във връзка със спора около Airbus биха направила по-трудно постижимо уреждането на двустранните търговски отношения.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?