Оплакванията за прекараните часове в задръстване са се превърнали в традиция, съпровождаща всички празници в Румъния, включително наскоро отминалата Коледа и Нова година. И ситуацията по пътищата на северната ни съседка продължава да се влошава заради липсваща инфраструктура или лошото качество на вече съществуващата такава.
За този проблем, чието решение все още липсва в Румъния, разказват от сайта Emerging Europe.
"Отнема 5 часа, за да изминеш 40 километра", посочва Драгош Мунтеану за отсечката, свързваща Букурещ и Брашов. Това е един от най-тесните участъци в страната, който минава през Карпатите. На 2 януари трафикът там е бил толкова сериозен, че по въпросната отсечка от 40 километра между градчето Бреаза до курорта Предеал колите са се движили с под 10 километра в час.
"Провалът на последните няколко правителства да изградят необходимата мрежа от магистрали отдавна е повод за недоволство за румънските шофьори. Превозвачите в страната обвиняват липсата на инфраструктура за свиването на своите маржове на печалба", пише авторът на Emerging Europe Крейг Турп.
Ситуацията в северната ни съседка се явява сериозен проблем за логистичната индустрия.
"Как можем да повишим цените си, което е необходимо заради повишаването на заплатите и на цените на горивата, когато времето за доставките ни до нашите клиенти се забавя с всяка изминала година", пита ръководителят на една от големите фирми в бранша в Плоещ.
Към настоящия момент Румъния има малко над 850 километра магистрали и според данни на Световния икономически форум все още е с най-лошата инфраструктура в Европейския съюз (ЕС), въпреки че вече 13 години е част от него.
За всяко следващо правителство в Букурещ това се оказва приоритет, но резултатите все още са далеч от очакваното. Новото правителство в страната обеща да инвестира повече средства в инфраструктура и да отвори нови около 100 километра високоскоростни пътища през 2020 година. Експертите от неправителствената организация Pro Infrastructure обаче смятат, че това е прекалено оптимистична цел.
Но дори и с изпълнението ѝ, страната все още остава без директна връзка между столицата и един от най-бързо развиващите се региони в страната - Трансилвания.
Източник: Money.bg