Стимулиращата политика на Европейската централна банка дава резултати. Вследствие на стимулите, икономическият растеж и инфлацията в еврозоната започват да се стабилизират. Това заяви членът на борда на ЕЦБ Ив Мерш, цитиран от "Ройтерс".
През септември ЕЦБ одобри редица стимулиращи икономиката и инфлацията мерки въпреки противопоставянето на редица централни банкери и политици от еврозоната, надявайки се по този начин банката да спре трайното отслабване на растежа, което в даден период дори предизвика страхове от рецесия, особено в най-голямата европейска икономика в лицето на Германия.
"Икономиката със сигурност дава добри признаци за стабилизация, като същото важи отчасти и за инфлацията", заяви Мерш на финансова конференция във Франкфурт.
Той посочи, че развитието може да подтикне ЕЦБ да обсъди своята оценка на риска, дискутирайки дали рисковете пред икономическия растеж все още са в посока надолу или сега тези рискове са по-балансирани.
"Ще бъде преждевременно да ви дам отговор, но със сигурност се движим в правилната посока. За нас централните банкери, това означава, че ние бяхме прави да провеждаме много приспособима и облекчена парична и лихвена политика", отбеляза Мерш.
Централният банкер обаче отбеляза, че корпоративният дълг все още е висок и че други области на политиката трябва да помогнат предприетите от ЕЦБ мерки.
На първата си пресконференция след края на заседанието на ЕЦБ, на което банката запази без промяна своята парична и лихвена политика, Кристин Лагард подчерта, че политиката на банката ще трябва да остане "силно приспособима" за дълъг период от време, тъй като прогнозите за инфлацията са потиснати.
Според Кристин Лагард рисковете пред еврозоната остават наклонени в низходяща посока, но са станали малко по-слабо изразени.
Централната банка запази без промяна очакванията за нарастване на потребителската инфлация с 1.2% през настоящата година, но повиши леко прогнозата за 2020 година до 1.1% от 1%, цитирайки по-високи от очакваното цените на петрола, но намали инфлационната си оценка за 2021 година до 1.4% от 1.5% и очаква ускоряване на растежа на потребителските цени до 1.6% през 2022 година.
Още по темата:
Еврото може да поскъпне, ако Драги отговори на очакванията към ЕЦБ
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?