213 души достигна броят на смъртните случай в Китай, причинени от новия коронавирус. От тях 204 са в китайската провинция Хубей, в която се намира град Ухан, предаде CNBC.
Броят на заразените в страната достигна 9692-ма души - повече от случаите на тежък остър респираторен синдром (ТОРС), който през 2002-2003 г. засегна 20-ина страни и причини смъртта на 774 души, повечето в Китай и Хонконг.
Вирусът продължава да настъпва към Европа. Италия потвърди първите два случая на болестта, а Германия - пети.
Заразените с вируса в Италия са двама китайски туристи, които са пристигнали в страната преди няколко дни. За да не допусне разпространение на болестта, Италия преустанови всички полети от и до Китай. С този си ход страната става първата в ЕС, предприела подобни мерки.
Авиопревозвачът „Търкиш еърлайнс“ отмени до 9 февруари всички полети до Китай, а по-рано и Израел обяви, че ще забрани всички полети от Китай като мярка срещу разпространението на вируса.
Германските здравни власти съобщиха за пети случай на болестта в Бавария. Пациентът е служител на същата фирма, където са работили и останалите четирима заразени.
Самолет с 83-ма британци и още 27 чужденци излетя от централния китайски град Ухан, откъдето в края на миналата година тръгна заразата. В същото време Китай обяви, че ще изпрати самолети, които да приберат възможно най-скорошно намиращите се в чужбина жители на Ухан.
Междувременно Световната здравна организация (СЗО) обяви снощи международно извънредно положение заради болестта.
„Обявявам новия коронавирус за извънредна заплаха за общественото здраве от глобален мащаб. Не случващото се в Китай е причина за това решение, а това, което става в останалите държави“, каза Тедрос Гебрейесус - генерален директор на СЗО. Той уточни, че решението за максимална степен на тревога е било взето след първите потвърдени случаи на предаване на вируса между хора извън Китай.
Международното извънредно положение е призив към държавите по света да координират своя отговор под ръководството на СЗО.
„Няма нужда от мерки, които да се намесват в международните пътувания и търговия, но СЗО не препоръчва ограничаването им, включително и движението на хора“, добави Гебрейесус, както и обясни, че „най-голямо безпокойство“ за Световната здравна организация буди „възможността вирусът да се разпространи в страни, чиито здравни системи са по-слаби“.
Още по темата:
Коронавирусът от Китай повали и цените на петрола
Броят на жертвите на коронавируса в Китай нараства застрашително