Най-големите икономики в Източна Европа имат нещо, което останалите членки на ЕС от Западна Европа нямат и искат да постигнат - силна доза инфлация. Но дори и ръстът на цените да избухне над официалните цели, централните банки в бившия комунистически регион едва ли ще са склонни да увеличават разходите по заеми, според пазарни наблюдатели.
Тази седмица предстоят решения за лихви от Полша, Чехия и Румъния. Вероятно е всички те да се ориентирани с приоритет на икономическия растеж, който се забави в целия регион, макар и да остава силен. Тоест - запазване на лихвите при текущите им нива.
Полша, 5 февруари:
Едноседмичен референтен процент: 1.5% Инфлационен процент: 3.4% (декември)
Полските икономисти определиха скорошния скок на инфлацията като "изумителен". Управителят на централната банка Адам Глапински обаче изглежда е решен да задържи рекордно ниските нива, докато неговият мандат не приключи през 2022 г.
Джери Кропивницки, член на Съвета за парична политика, каза последно, че повишаването на разходите за заеми, когато икономическият растеж се забавя, „не е най-добрата политика“.
„Високата инфлация най-вероятно ще продължи да представлява възможност членовете на парламентарните групи подкрепящи повишение на лихвите да станат по-гласни", заяви икономистът от Morgan Stanley Георги Деянов. „Но ние смятаме, че освен ако губернаторът Глапински не промени мнението си, ще бъде трудно да се постигне мнозинство за по-високи проценти.“
Чехия, 6 февруари:
Двуседмична репо ставка: 2% Ниво на инфлация: 3.2% (декември)
Чешката централна банка е една от малкото в Европа, която все още обмисля по-строга парична политика, като няколко членове на борда сигнализират, че решението от февруари може да бъде близо до това. Анализираните от Bloomberg инвеститори на паричния пазар са убедени, че няма да има промяна, тъй като притесненията за експортно ориентираната икономика преобладават.
Банката ще бъде "много изкушена" да повиши лихвите на предстоящите срещи заради високата инфлация, според Ян Веймелек, главен икономист в Komercni Banka AS. „От друга страна, силната коруна, съчетана с неблагоприятното развитие на германската промишленост и други устойчиви рискове, ще предложат силни аргументи за запазване на ставките непроменени.“
Румъния, 7 февруари
Бенчмарк процент: 2.5% инфлация: 4% (декември)
Въпреки инфлацията, която е сред най-ускорените в региона, румънската централна банка е готова да удължи замразяването на разходите по заеми за 14-та поредна среща. В действителност лицата, определящи лихвените проценти, имат повече на ум, отколкото само потребителските цени: както и спадът в икономическата експанзия, бюджетният дефицит се изчерпи чрез ограниченията на ЕС, а разликата по текущата сметка също е проблем.
Банката може дори да облекчи паричните условия. Губернаторът Мугур Исареску сигнализира за потенциално намаляване на минималните резерви на банките, за да ги приближи до равнищата на ЕС с ход, който може да се случи още през февруари.
Още по темата:
Инфлация ли - каква инфлация?
Три процента годишна инфлация отчита НСИ