Епидемията от коронавирус в Китай увеличава световната икономическа несигурност, засилвайки опасенията относно негативното въздействие на политиките на търговски протекционизъм. Това заяви президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард, цитирана от Еuronews.
"Докато заплахата от търговска война между Съединените щати и Китай изглежда отслабна, китайският коронавирус добавя ново ниво на несигурност. Така че ние продължаваме да наблюдаваме отблизо как се развиват тези рискове и как те се вписват в нашия централен сценарий за икономиката на еврозоната", заяви Лагард по време на своя реч в Париж.
"Краткосрочната несигурност се отнася най-вече до глобалните рискове, които са свързани основно с търговията, геополитиката и сега избухването на епидемията от коронавирус и потенциалното ѝ въздействие върху глобалния икономически растеж. Въпреки това, европейската икономика се оказа доста устойчива на глобални шокове", посочи Лагард.
"От друга страна изглежда, че дългосрочната картина е по пътя на дълбоки промени", отбеляза Лагард.
Междувременно главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн посочи, че епидемии, подобни на настоящата вирусна епидемия, са оказвали само краткосрочно влияние върху растежа, след което икономиките са се възстановявали.
"Бихме могли да видим доста съществено въздействие, но важно за паричната политика, която има средносрочна ориентация, е, че ще бъдем по-малко загрижени за временните шокове, отколкото ако това се окаже дългосрочна деформация на световната икономика", заяви Лейн в своя реч в Берлин.
"Историята на епидемии в миналото е, че би могло да има значителен краткосрочен ефект от подобни събития, но няма да има дълготраен ефект", каза главният икономисти на ЕЦБ, твърдейки, че епидемията от SARS през 2003 година и други пандемии са естествен важен показател за подобен анализ.
В изказването си Кристин Лагард посочи още, че бъдещите насоки на ЕЦБ по отношение на лихви и покупки на активи, известни като "количествени улеснения", действат като ефективен автоматичен стабилизатор.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?