Очаква се икономическото въздействие на коронавируса в Китай да отчете силен спад на растежа през текущото тримесечие, последвано от силен ръст през второто тримесечие. Това заяви анализаторът Мохамед Ел-Ериан, цитиран от "Блумбърг".
"Това, което прави икономическата перспектива пред Китай особено несигурна, е многостранният характер на шока, който получи. Той включва критични прекъсвания както на търсенето, така и на предлагането, влияе на производството, но и на услугите, нарушава вътрешната и външната търговия", посочва Ел-Ериан.
Първоначално проблемите бяха съсредоточени в провинцията, където се оформи вирусното огнище. В резултат на случилото се икономическата активност беше спряна, както при производството и потреблението, така и по отношение на движението на стоки и хора. Следващият етап включваше нарастваща парализа на икономическата активност в други части на Китай, нарушаване на вътрешната търговия, външната търговия и пътуванията.
"Нарастват доказателствата за въздействие в останалия свят. Ето само няколко примера: Apple, Ikea и много други затвориха магазините си в Китай; Burberry отчете спад на продажбите с три четвърти и повече в страната; Fiat-Chrysler предупреди, че може да е принудена да спре производството в един от европейските си заводи заради проблемите с веригата за доставки. Същевременно много страни отменят полетите до Китай и налагат рестрикции на хората, пристигащи от страната", посочва Ел-Ериан.
"Подобна динамика в голям мащаб наблюдавахме последно през 2008 г. по време на световната финансова криза. Тогава видяхме страшно спиране на финансовата дейност. Всъщност без бързата намеса на централните банки глобалната икономика се насочваше към многогодишна депресия", казва Ел-Ериан.
Първоначаният шок се развива по-бавно и постепенно от онова, което преживя глобалната икономика по време на финансовата криза. И, опасявам се, може да е нужно повече време, за да може икономическата активност да се възстанови, след подобна сериозна криза.
"Много анализатори не оценяват напълно значителните разлики между внезапните спирания на финансовите и икономическите дейности. Вместо уверено да декларират, че траекторията ще е V-образна, икономистите, занимаващи се с моделите, се нуждаят от повече време и доказателства, за да преценят какво ще е въздействието върху китайската икономика и свързаните с нея съображения", посочва Ел-Ериан.
"Първо, китайската икономика вече беше в необичайно деликатна ситуация заради въздействието на търговското напрежение със САЩ. Второ, преминаваше през сложен икономически преход, който въвлече много страни преди Китай в капана на средния доход”, казва още Ел-Ериан.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?