Централните банки все още не предприемат конкретни мерки, докато преценяват как ще се отрази на световната икономика епидемията от коронавируса в Китай, пише "Уолстрийт джърнъл".
Управителят на Федералния резерв Джером Пауъл предупреди за рискове за глобалните вериги на доставка от спирането на производството в Китай.
"Коронавирусът може да повлияе по негативен начин върху икономическия растеж в САЩ. Ще започнем да го виждаме в икономически данни, които излизат доста скоро. Твърде несигурно е дори да се спекулира какво ще бъде нивото на въздействието “, каза Пауъл.
Той заяви, че централните банкери ще изчакват да получат конкретни доказателства за влошаване на икономическите перспективи преди да обмислят намаляване на лихвените проценти.
"Ако ситуацията се влоши значително и започнем да виждаме негативното влияние върху американската икономика, тогава трябва да мислим за облекчаване. Но не мисля, че все още не сме достигнали този момент", каза управителят на колона на Фед във Филаделфия Патрик Харкър.
Редица централни банки предприеха облекчения на паричната си политика през миналата година, за да осигурят стимули против забавянето на растежа в световната икономика заради търговското напрежение. Ръководството на Фед намали три пъти основните си лихвени проценти до интервал между 1.5% и 1.75%, след като през 2018 г. ги повиши четири пъти.
Европейската централна банка (ЕЦБ) също още не е предприела конкретни мерки за противодействие на ефектите от коронавируса.
"Докато заплахата от търговска война между САЩ и Китай изглежда отслабна, китайският коронавирус добавя нова доза несигурност. Така че ние продължаваме да наблюдаваме отблизо как се развиват тези рискове и как те се вписват в нашия централен сценарий за икономиката на еврозоната“, заяви президентът на ЕЦБ Кристин Лагард.
Според анализаторите, тези смущения заплашват да доведат до перманентно ниски цени на суровините, а това ще възпрепятства ускорението на инфлацията. Индексът на цените на суровините, изчисляван от IHS Markit, отчете петия си най-голям седмичен спад в 25-годишната си история и спадна до тригодишно дъно през миналата седмица.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?