Растежът на световната търговия със стоки най-вероятно ще остане слаб в началото на 2020 г. в резултат на коронавируса. Това обяви Световната търговска организация (СТО), цитирана от "Ройтерс".
Базираната в Женева международна търговска организация заяви, че нейният показател за глобалната търговия със стоки е спаднал до 95.5 пункта от 96.6 пункта през миналия ноември. Показания на индекса под 100 пункта показват нарастване на международната търговията, но под нейния средносрочен тренд.
СТО също така отбеляза, че новото ниво на нейния показател не е взело предвид най-новите развития, като например епидемията от коронавирус в Китай, която може допълнително да влоши перспективите за търговия.
През третото тримесечие на 2019 г. глобалната търговия на стоки е спаднала с 0.2% спрямо предходната година с възможност за известно подобрение през четвъртото тримесечие.
Новите данни обаче показват, че възстановяването на световната търговия няма да бъде устойчиво, като засега изглежда вероятно да има нов спад през периода януари - март 2020 година.
Индикаторът на СТО за глобалните търговски перспективи е съставен от данни за експортните поръчки в различни бизнес проучвания, от данни за въздушния превоз на товари, контейнеровози, производство и продажба на автомобили и търговия с електронни компоненти и селскостопански материали, по-специално дървесина. Той е предназначен да идентифицира повратна точка и да покаже каква е тенденцията в растежа на световната търговия, а не да предоставя конкретна краткосрочна прогноза.
Междувременно броят на смъртните случаи от новия коронавирус в Китай достигна 1868 души, а заразените са над 72 400. Китайските власти съобщават, че извън провинция Хубей, която е епицентърът на епидемията, новите случаи на вируса намаляват.
В Хубей са регистрирани 1886 нови случая на коронавируса. Китайските власти, които изолираха провинцията в опит да попречат на разрастването на епидемията, смятат, че разпространението на вируса е под контрол.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?