Финансовите ръководители на водещите 20 икономики в света се ангажираха да наблюдават въздействието на епидемията от коронавирус върху глобалния икономически растеж и при необходимост да действат, предаде CNBC.
"Ще подобрим глобалния мониторинг на риска, включително по отношение на епидемията от коронавирус. Ние сме готови да предприемем по-нататъшни действия за справяне с тези рискове. Глобалният растеж ще се подобри скромно през 2020 и 2021 година. Икономическото възстановяване е подкрепено от продължаването на приспособяващите се финансови условия и някои признаци за облекчаване на търговското напрежение", се посочва в съвместното изявление на финансовите лидери след тяхната среща през уикенда в Риад, Саудитска Арабия.
"Обсъдихме огнището на коронавирус в Китай и в други страни и всички държави от Г-20 се съгласиха да бъдат готови колективно да се намесят с необходимите политики", посочи саудитският финансов министър Мохамед ал Джадаан, който беше домакин на срещата.
Епидемията, възникнала в Китай, вече се разпространи в близо 30 страни и територии, като последното епидемиологично огнище в Азия изглежда е Южна Корея, а в Европа - Италия. В неделя Южна Корея повиши предупреждението си за инфекциозни болести до най-високото си ниво, но засега Европейският съюз не вижда нужда от паника заради епидемията в Италия.
"Световната икономика е изправена пред очевидно забавяне и това забавяне може да бъде засилено от така наречения коронавирус", заяви френският финансов министър Бруно льо Мер по време на срещата на Г-20.
"Мисля, че ще ни трябват още три или четири седмици, за да видим как реагира вирусът и докато наистина нямаме точни статистически данни“, посочи американският министър на финансите Стивън Мнучин.
Министрите и централните банкери от Г-20 също така насърчиха по-нататъшната работа на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) по глобални правила за облагане на цифрови гиганти като Google, Amazon и Facebook.
Междуправителствената група на ОИСР трябва да подготви технически предположения до юли, които биха позволили на правителствата да облагат цифровите компании, където те извършват дейността си, а не където са данъчно регистрирани.
Според френският финансов министър Бруно льо Мер групата на Г-20 се съгласила да се включи в намирането на глобално решение за цифровия данък до края на годината.
"За пръв път има широк консенсус сред членовете на Г-20 относно необходимостта от създаване на нова международна система за данъчно облагане. Или ще имаме в края на 2020 година международно решение, или няма да намерим решение, и тогава националните цифрови данъци ще влязат в сила", заяви Бруно льо Мер.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?