Разпространението на коронавируса извън рамките на Китай може да се определи като епидемия, а не като пандемия. Това заяви Световната здравна организация (СЗО), цитирана от MarketWatch.
Заразата започна в Китай, където тя достигна своя връх, а броят на новите случаи на заразени в азиатската страна намалява. Пандемия означава широко разпространение на много континенти, заявиха СЗО.
"Ние сме окуражени от продължаващия спад на новите случаи в Китай. Ключовото послание, което трябва да даде на всички страни надежда, смелост и увереност, е, че този вирус може да се овладее“, заяви по време на пресконференция генералният директор на организацията Тедрос Аданом Гебрейесус.
"Екип от международни експерти, ръководен от СЗО, който бяха в Китай през последната седмица, стигна до заключението, че епидемията там е достигнала своя връх между 23 януари и 2 февруари и оттогава броят на заразени непрекъснато спада", подчерта Гебрейесус.
"СЗО основава оценката си дали дадена болест ще прерасне в пандемия от нейното географско разпространение, тежестта на заболяването и влиянието ѝ върху обществото", посочи Гебрейесус.
Епидемията от коронавирус в Китай е достигнала връхното си равнище и е престанала да се разраства, но обстановката в Италия, Южна Корея и Иран е дълбоко обезпокоителна, заявиха от Световната здравна организация.
В момента има 79 466 потвърдени случая на зараза в 28 страни на Covid-19, болестта, причинена от коронавирус, включително 2 641 смъртни случаи.
"Все още съществува вероятност да успеем да овладеем вируса и да прекъснем неговото разпространение. Вирусът може да се превърне в ендемичен модел на предаване, в сезонен модел или може да се ускори до пълномащабна глобална пандемия“, заяви на пресконференцията Майкъл Райън, началник на службите за спешни случаи на здравеопазването в СЗО.
"В този момент не е възможно да се каже коя от тези възможности ще се случи“, заяви още Райън.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?