Коронавирусът ще тласне световната икономика към най-голямото низходящо движение след последната световна финансова криза. Това предупреди Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирана от "Ройтерс".
Глобалната икономика се очаква да нарасне през тази година само с 2.4%, което би било най-слабият растеж от 2009 година насам и спрямо предишна прогноза на ОИСР от миналия ноември за експанзия от 2.9%.
Базираната в Париж международна организация прогнозира, че глобалната икономика може да се възстанови до растеж с 3.3% през 2021 година, ако обаче се предположим, че вирусната епидемия в Китай достигна пик през първото тримесечие на тази година, а другите огнища на зараза по света се окажат по-леки и ограничени.
Ако обаче вирусът се разпространи силно в цяла Азия, Европа и Северна Америка, глобалният икономически растеж през тази година може да се забави до едва 1.5%, предупреди в последните си осъвременени прогнози ОИСР.
"Основното послание от този низходящ сценарий е, че той ще вкара много държави в икономическа рецесия. Ето защо настояваме за предприемане възможно най-бързо на мерки в засегнатите райони", заяви главният икономист на ОИСР Лорънс Бун.
"Правителствата могат да предоставят на компаниите допълнително финансово облекчение чрез намаляване на социалните разходи, временна отмяна на данък добавена стойност и предоставяне на спешни заеми за особено тежко засегнати сектори, като например този, свързан с пътуванията", заяви Лорънс Бун.
Междувременно централните банки по света биха могли да дадат успокояващи сигнали на стресираните финансови пазари, че са готови да улеснят допълнително паричната и лихвена политика и да осигурят допълнителна ликвидност на банките, ако това е необходимо.
"Не искаме към настоящата здравна криза да се добави и финансова криза", заяви главният икономист на ОИСР.
ОИСР изчисли, че ако ситуацията се влоши, координираният отговор на централните банки чрез облекчаването на паричните политики и чрез фискални стимули в размер на 0.5% от брутния вътрешен продукт на страните от Г-20 може да доведе до 1.2% по-висок икономически растеж в рамките на две години.
"Отговорът от Г-20 по отношение на здравната, фискалната и паричната политика не само ще изпрати силно послание за увереност, но и ще увеличи ефекта от предприеманите действия на национално ниво", каза Лорънс Бун.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?