Докато новата коронавирусна епидемия се разпространява по целия свят, експертите се обръщат към епицентъра му в Ухан, Китай, откъдето произлиза, в опитите си да научат повече за него. Ето и какво се знае до момента от лекарите, в епицентъра на вирусната инфекция, по повод на вируса, чиито ефекти са предимно леки, но могат да се окажат и смъртоносни.
Медицински специалисти, които лекуват и изучават пациенти с Covid-19 в Ухан, споделиха своите виждания с репортери в Пекин в сряда.
Инкубация и предаване
Противоречиви са сведенията, че новият коронавирус може да има дълга инкубация. Те са породили опасения, че приносителите на вируса, могат да са безсимптомни и да останат неоткрити и така несъзнателно да заразяват другите.
Местните власти в друг град в Хубей - същата провинция, в която се намира Ухан, съобщават на 22 февруари, че 70-годишен мъж е заразен от вируса, но проявява симптоми едва 27 дни по-късно.
„От повечето публикации в момента става ясно, че средният инкубационен период е пет до седем дни, като най-дългият инкубационен период за който има данни е 14 дни“, казва Дю Бин, член на китайския екип от експерти, наблюдаващи лечението на коронавируса. „Няма данни, показващи, че съществува инкубационен период, по-дълъг от 14 дни.“
При някои пациенти симптомите на вируса са се проявили много леко - само с лека треска, преди състоянието им бързо да се влоши 10 дни по-късно, според Ли Хайчао, заместник-директор на белодробния отдел в Първата болница на Пекинския университет.
Работят ли маските? Какво знаем за предаването на вируса?Засега няма данни, че хората, които са се възстановили и по-късно са тествани отново положително за вируса, могат да го предадат на други хора, според Дю, който е и директор на отделението за интензивно лечение по вътрешна медицина в болницата на Peking Union Medical College.
В четвъртък китайска медия съобщи, че мъж в Ухан, който се е възстановил от Covid-19 и е тестван отрицателно за вируса, е починал по-малко от седмица по-късно от инфекцията. По-късно докладът е бил премахнат от интернет.
По-малко смъртни случаи сред младитеКоронавирусът има сравнително ниска степен на смъртност и до голяма степен е отнел живота най-вече на възрастни пациенти с по-слаба имунна система или такива с предшестващо заболяване. Смъртта на някои по-млади пациенти е била далеч по-трудна за обяснение.
Според Дю, основни заболявания като хипертония и диабет и високи дози кортикостероиди са били основни фактори за тези смъртни случаи. Той не уточни възрастовия диапазон, за който се отнася, когато говори за по-млади пациенти.
ПоукиДю каза, че ако можеше да върне времето назад, щеше да накара здравните власти да накарат всички служители на Здравното отделение да работят заедно в определени болници, за да установят по-добре най-добрите практики за критична помощ.
Освен това той би бил по-агресивен при използването на инвазивна механична вентилация при всички пациенти, които показват „клинично влошаване“ и дихателна недостатъчност или ниски нива на кислород в кръвта - известни като хипоксемия.
Според Дю планирането е най-важният аспект на реакцията на вируса, а страните трябва да знаят предварително как ще се справят с всеки пациент, постъпил в клиниката с треска, да открият съмнителни случаи, да потвърдят дали имат вируса в лаборатории и изолират възможни случаи.
„Трябва да имате план да осигурите не само пространство, но и доставки, като лични предпазни средства за всички участващи здравни работници“, каза той.
Дю каза, че е вярно, че има намален брой пациенти в Хубей и по-празни болнични легла, въпреки че е невъзможно да се изключи възможността за нов скок в случаите.
Още по темата:
МВФ: Коронавирусът е сериозна заплаха за световната икономика
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?