Победителят Дженсън Хуанг, СЕО на NVIDIA; снимка: Pixabay
Всяка година от 2015-та насам експертите на списанието Harvard Business Review съставят рейтинг на 100-те най-добри и ефективни главни изпълнителни директори (CEO) в света.
За разлика от други класации, които се основават на субективни оценки или краткосрочни показатели, от Harvard Business Review (HBR) разчитат на обективни показатели за дейността на главния изпълнителен директор (CEO) през целия му мандат. Затова не е изненада, че в подреждането за 2019 година на 100-те най-добри и най-ефективни главни изпълнителни директори попадат 65 от СЕО, включени в касацията за 2018 година. Победителят за 2018 година СЕО на испанскакта търогвска верига Inditech Пабло Исла изпадна от класацията, защото стана президент е и извън СЕО за 2019 г.
От 2015 г., когато стартира класацията на Harvard Business Review, под внимание се вземат не само финансовите резултати (ръст на приходите, печалбата и доходността на акционерите), но и екологичните, социалните и управленските оценки (ESG). До 2019 година тежестта на ESG е 20%, а от миналата година този дял е увеличен на 30%, докато дългосрочните финансовите резултати спадат до 70% (капитализация, акции, дивиденти). Промяната се дължи на факта, че през последните година са се променили условията и изискванията, когато се вземат инвестиционни решения. Конкретният повод за промяната, е решението от август 2019 г. на 181 изпълнителни директори на САЩ, които са членове на Бизнес кръглата маса, да подишат общо изявление, което потвърждава, че целта на корпорацията е да обслужва не само акционерите, а и четири други групи заинтересовани страни: служители, клиенти, доставчици и общности.
Промяната в тежестта на ESG взе и една голяма жертва - главният изпълнителният директор на Amazon Джеф Безос. Въз основа само на финансовите резултати, Безос е сред първите 10 най-ефективни СЕО за последните пет години. През 2019 година, обаче, той не успява да подобри сравнително ниските ESG резултати на Amazon. Според Sustainalytics, една от двете фирми за данни на ESG, които подпомагат HBR при съставянето на класацията, тези резултати отразяват рисковете, създадени от условията на труд и политиките за заетост, сигурността на показателите и наличието или отсъствието на антитръстови проблеми.
Както и през миналите години, жените са недостатъчно представени сред 100-те най-добри СЕО. В списъка за 2019 г. има и малко добри новини: четири жени главни изпълнителни директори попаднаха в класацията (всички са в горната половина), спрямо три през 2018 г. и само две през предходните 2017 години. „Всяка година, когато HBR публикува списъкът, някои читатели са недоволни, че жените са много малко, и всяка година ние отговаряме, че това не е резултат от представянето на жени изпълнителни директори, а от това, че жените на поста главен изпълнителен директор са много малко, за което много съжаляваме", заявиха при представянето авторите на класацията.
Кои са 10-те най-добри и ефективни главни изпълнителни директори за 2019 година:
10. Бернар Арно, Франция; компания: Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH); индустрия: потребителски стоки
В началото на 2020 г. Арно зае второ място в красацията за най-богатите милиардери на планетата; неговото богатство се оценява на 107 млрд. долара, според Bloomberg Billionaires Index. На 16 декември 2019 г. за кратко става най-богатия човек на планетата. LVMH, която се търгува на борсата Euronext в Париж, притежава редиаца луксозни марки парфюми, облекла, часовници и алкохол, сред които: Louis Vuitton (една от оригиналните марки на компанията още от нейното основаване през 1987 година), Christian Dior (закупена на 13.1 млрд. долара през 2017 година), Tag Heuer (спонсорира известни личности и спортисти, включително голфърът Тайгър Уудс, актьорът Джордж Клуни и световноизвестния футболен клуб Манчестър Юнайтед).
9. Сатя Надела, САЩ; компания: Microsoft; индустрия: информационни технологии
Поема управлението на Microsoft от 4 февруари 2014 година. За него се казва, че е възродил създадената от Бил Гейтс софтуерна компания и благодарение на него пазарната капитализацията прехвърли 1 трилион долара на 25 април 2019 година и е скочила с над 230% откакто Наделя застава начело на Microsoft. Започва като старши вицепрезидент на отдела за научноизследователска и развойна дейност за онлайн услугите в компанията, след което става ръководител на бизнес отдела и облачните технологии. Автор е и на автобиографична книга.
8. Йохан Тейс, Белгия; компания: KBS Group; индустрия: финансови и застрахователни услуги
Бизнесът на KBS Group сe развива главно в страните от Европа, като е представена най-добре в Белгия, Централна и Източна Европа. В България е собственик на една от големите банки - ОББ, и един от най-големите български застрахователи - ДЗИ. Към банково-застрахователния концерн се присъединява през 1988 г., като кариерата му започва първо в застрахователните поделения на групата, а след 2006 г. продължава в управителните органи на ниво група. По време на глобалната финансова криза Тейс е член на изпълнителния комитет на KBC Group, а след преодоляването й застава начело на бизнеса като главен изпълнителен директор.
7. Аджай Банга, САЩ; компания: MasterCard; индустрия: финансови услуги
СЕО на MasterCard - корпорацията за международни разплащания, обединява над 22 000 финансови офиси в 210 страни по света. За президент и главен изпълнителен директор на картовия оператор е назначен през 2009 г. и в момента управлява ключови бизнес операции, включително взаимодействия с клиенти на международните и американските пазари и отговаря за продукти, услуги, маркетинг, технологии и операции. Преди да се присъедини към MasterCard, Банга работи 13 години в Citigroup, където заема различни ръководни позиции в САЩ, Европа, Близкия изток и в някои региони на Африка.
6. Шантан Нарайен, САЩ; компания: Adobe; индустрия: информационни технологии
Американският предприемач с индийски произход от 2007 година е председател на борда и главен изпълнителен директор на Adobe Inc., която се занимава с разработка на популярни софтуерни продукти за дизайн и креативни проекти. Става президент и главен изпълнителен директор на компанията през 2005 година. Третото тримесечие на фискалната 2019 година Adobe завърши с рекордни приходи, които бяха над пазарните очаквания. До 30 август 2019 г. продажбите на Adobe са се увеличили с 24% на годишна база до 2.83 милиарда долара, което никога не се е случвало досега.
5. Хосе Игнасио Галан, Испания; компания: Iberdrola; индустрия: комунални услуги
В момента е президент и изпълнителен директор на мултинационалната група, която присъстваща в десетки страни по света. Iberdrola е производител и доставчик на електрическа енергия и природен газ и един от най-големите оператори на възобновяема енергия в света. Услугите на компанията се използват от 16 милиона клиенти, включително над 9 милиона в Испания. Кариерата на Галан започва през 1972 г. в Sociedad Española del Acumulador Tudor, където заема различни ръководни позиции и ръководи международната експанзия на компанията. В началото на 90-те поема управлението на Industria de Turbopropulsores (ITP), а от 1993 до 1995 г. е президент на европейския консорциум Eurojet. След това е назначен на длъжността изпълнителен директор в Airtel Móvil. Към екипа на Iberdrola се присъединява през 2001 г., а от 2006 г. е неин президент и изпълнителен директор.
4. Ричард Темпълтън, САЩ; компания: Texas Instruments; индустрия: информационни технологии
Базираната в Далас, Тексас, компания е производител на полупроводникови устройства, микрочипове, електроника и продукти, базирани на тях; четвъртият най-голям производител на полупроводникови устройства в света, след Intel, Samsung и Toshiba. Лидер е по производство на микрочипове за мобилни устройства, на цифрови сигнални процесори (DSP) и аналогови интегрални схеми. Компанията произвежда също така чипове за широколентови модеми, компютърна периферия и електронни домакински уреди.
3. Франсуа-Анри Пино, Франция; компания: Kering; индустрия: потребителски стоки
Управлява от 2005 година компания, която инвестира в луксозни стоки. Милиардерът придоби марките Yves Saint Laurent, Bottega Veneta, парижкия търговски център Printemps, мебелната компания Conforama и търговската верига fnac. През 1999 г. Пино е принуден да се състезава с Арно за модна къща Gucci, която най-накрая става собственост на Пино през 2004 година. В капитала му е придобитата през 1999 година аукционна къща Christie's за продажба на антики и изкуство. В допълнение, Пино притежава винарната Chateau Latour в Бордо, ски курорта Вайл в Колорадо, театър в Париж и футболния клуб „Рен".
2. Марк Бениофф, САЩ; компания: Salesforce.com; индустрия: информационни технологии
Милиардерът и филантроп в момента е един от съоснователите през 1999 г., а сега и председател на съвета на директорите и изпълнителен директор на Salesforce.com, която разработва мрежов софтуер за продажби. Един от първите инвеститори в Salesforce.com е основателят и президент на Oracle Лари Елисън, който вложи 2 милиона долара собствени средства. През 2000 г. Бениофф основава благотворителната фондация Salesforce, чрез която осигурява значителна подкрепа на много неправителствени организации и компании.
1. Дженсън Хуанг, САЩ; компания: NVIDIA; индустрия: информационни технологии
В предишните две класации на Harvard Business Review американскиsj предприемач от тайвански произход, съосновател, президент и изпълнителен директор на NVIDIA, заема 2-ро място през 2018 и 3-то през 2017 година. През 1993 г. заедно с приятелите си Крис Малаховски и Къртис Прем, които са работили като инженерr в Sun Microsystems, основават собствена компания NVIDIA с начален капитал от 40 хиляди долара. Хуанг поема поста президент и главен изпълнителен директор в новосформираната компания и става член на борда на директорите. Под ръководството на Хуанг, NVIDIA се фокусира върху четири основни пазара: гейминг решения, професионална визуализация, решения за центрове за данни и автомобили. През последните години пазарът на изкуствен интелект се превърна във важен фокус за компанията.
Останалите в топ 30
11. Ерик Енгстрьом, САЩ; компания: Relx Group; индустрия: търговски услуги
12. Майкъл Мусалем, САЩ; компания: Edwards Lifesciences; индустрия: здравеопазване
13. Елмар Дегенхард, Германия; компания: Continental; автомобилна индустрия
14. Андерс Руневад, Дания; компания: Vestas; индустрия: енергетика, вятърни турбини
15. Бернар Шарл, Франция; компания: Dassault Systémes; индустрия: информационни технологии
16. Нанси МакКинстри, Нидерландия; компания: издателство Wolters Kluwer; индустрия: издателска дейност и търговски услуги
17. Хамид Могхадам, САЩ от ирански произход; компания: Prologis; индустрия: недвижими имоти
18. Беноа Потиер, Франция; компания: Air Liquide; индустрия: енергетика, доставка на природен газ
19. Жан-Пол Агон, Франция; компания: L'Oréal; индустрия: химия и козметика
20. Марк Паркър, САЩ; компания: Nike; индустрия: спортни стоки (CEO до януари 2020 година)
21. Жак Ашенбройх, Франция; компания: Valeo; автомобилна индустрия
22. Симон Бороуз, Великобритания; компания: 3i Group; индустрия: финансови услуги
23. Джейми Даймон, САЩ; компания: JPMorgan Chase; индустрия: финансови услуги
24. Лорънс (Лари) Финк, САЩ; компания: BlackRock; индустрия: финансови услуги
25. Грегори Гудман, Австралия; компания: Goodman Group; индустрия: недвижими имоти
26. Лиза Сю, САЩ (тайвански произход); компания: Advanced Micro Devices; индустрия: информационни технологии
27. Ксавиер Хюлард, Франция; компания: Vinci; индустрия: инфраструктура
28. Алфред Чан, Китай/Хонконг; компания: Hong Kong and China Gas; индустрия: енергетика и ютилитис
29. Дебра Кафаро, САЩ; компания: Ventas; индустрия: строителство и недвижими имоти
30. Жил Андрие, Швейцария; компания: Givaudan; индустрия: химия и козметика
Още по темата:
Ето колко е голяма разликата в заплатите на директори и служители
Колко печелят знаменитостите и изпълнителните директори на големи компании?
Средният работник в САЩ взима 1000 пъти по-малко от изпълнителния директор
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.04% |
USDJPY | 157.15 | ▼0.02% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.01% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.04% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.05% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 319.50 | ▼0.02% |
S&P 500 | 6 033.88 | ▼0.04% |
Nasdaq 100 | 21 737.00 | ▼0.01% |
DAX 30 | 20 077.30 | ▲0.14% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 94 109.80 | ▼0.65% |
Ethereum | 3 389.53 | ▼0.81% |
Ripple | 2.24 | ▼0.96% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.49 | ▲0.06% |
Петрол - брент | 72.57 | ▼0.14% |
Злато | 2 616.97 | ▲0.06% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.38 | ▼0.48% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.58 | ▲0.03% |
Germany Bund 10 Year | 133.68 | ▼0.27% |
UK Long Gilt Future | 92.50 | ▼0.49% |