На 25 февруари Лари Кудлоу, директор на Националния икономически съвет на Белия дом, изрази предположение, че моментът е подходящ за закупуване на акции. „Историята с вирусите няма да продължи вечно", каза Кудлоу по CNBC около 14:30 ч. „Според мен, ако инвестирате на международните пазари и то дългосрочно, бих насочил вниманието ви към това, че фондовият пазар е много по-евтин, отколкото беше преди седмица или две."
По това време индексът S&P 500 е около 3.128 пункта. Две седмици по-късно затвори на около 2746 пункта. Ако сте взели предвид съветите на Кудлоу, щяхте да купувате по време, когато трябва да се продава. Щяхте да претърпите повече от 12% спад. Това стана ясно от материал на YahooFinance.
Кудлов хеджира предложението си, като насочи инвеститорите към темата за дългосрочния план. Самият Тръмп често коментатор на фондовите борси, като казва „винаги купувайте, никога не продавайте", но според източници сега отхвърля скорошното потапяне на акции като паническа реакция на „фалшиви новини" - огнището на коронавируса.
Вече знаем, че Кудлоу препоръча закупуване в ранните етапи на спада. Коронавирусът притесни инвеститорите, защото никой не може да прецени тежестта и продължителността на епидемията, която може да доведе до загуби по целия свят.
Кудлоу не би могъл да знае всичко това, нали? Не трябваше ли да му бъде простено за тази невинна грешка? Препоръката на Кудлоу дойде, когато акциите отчетоха 7.6% спад, което може да звучи като приятна възможност за закупуване в нормални времена. Но това е било в момент, когато смъртността от коронавирус в Италия удари двуцифрени числа, а от Сан Франциско обявиха извънредно положение и експертите по обществено здраве предупредиха за опасност. The volatility index , който измерва несигурността на финансовите пазари, се е удвоил за една седмица и е в диапазона, често свързан с пазарни сътресения.
72-годишният Кудлоу не е икономист, въпреки че през 80-те години е бил главен икономист в инвестиционната фирма Bear Stearns. Той обаче даде някои лоши прогнози. „Лари Кудлоу обикновено греши, и то има абсурдни пропуски", пише през 2016 г. анализаторът Бил Макбрайд в своя блог, носещ името „Изчислен риск". „Кудлоу допусна сериозни грешки в прогнозите си. Точно по това време започна епичен ръст в цените на жилищата, с огромни загуби в Лас Вегас и Флорида. През 2007 г. Кудлоу заяви, няма рецесия, но действителността беше друга - същият месец последва рецесия"
Кудлоу беше един от служители на Тръмп, които прогнозираха, че намалението на данъците през 2017 г. ще доведе до огромен икономически ръст, който може би ще достигне 4% за първи път от 2003 г. Това не се случи. Растежът по време на управлението на Тръмп достигна максимум 3.3% през второто тримесечие на 2018 г. и се понижи до 2.3% до края на миналата година. Повечето икономисти смятат, че икономиката расте с около 2%, но това преди да започне коронавирусната епидемия, тя безспорно ще забави икономиката според експертите.
Yahoo Finance се обърна към Белия дом, за да попита дали Кудлоу все още препоръчва закупуването на акции или е на друго мнение, след като сгреши с препоръката си за закупуване на акции, която направи на 25 февруари. YahooFinance не получиха отговор.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата:
Как ще разберете, че пазарът е достигнал дъно?
Ще се завърнат ли мечките от Уолстрийт през 2020-та?