Новият коронавирус може да живее във въздуха в продължение на няколко часа, а на някои повърхности по-дълго от два до три дни, установиха тестове на правителството на САЩ и други учени.
Работата им, публикувана в сряда, не доказва, че някой е бил заразен чрез дишане от въздуха или чрез докосване на замърсени повърхности, подчертават изследователите.
"Ние по никакъв начин не казваме, че има аерозолиран пренос на вируса", но тази работа показва, че вирусът остава жизнеспособен за дълги периоди при тези условия, така че теоретично е възможно, заяви ръководителят на проучването Нийлтие ван Доремален от Националния институт за алергия и инфекциозни заболявания.
Откакто се появи в Китай в края на миналата година, новият вирус зарази повече от 120 000 души по целия свят и причини повече от 4 300 смъртни случая - много повече от епидемията от SARS през 2003 г., причинена от генетично подобен вирус.
За това проучване изследователите са използвали устройство за пулверизиране, за да поставят проби от новия вирус във въздуха, имитирайки какво може да се случи, ако заразеният човек се закашля или изпрати вируса във въздуха по друг начин.
Те открили, че жизнеспособният вирус може да бъде открит до три часа по-късно във въздуха, до четири часа на медена повръхност, до 24 часа на картон и до два до три дни в пластмаса и неръждаема стомана.
Подобни резултати са получени от тестовете, направени върху вируса, който предизвика епидемията от SARS през 2003 г., така че разликите в трайността на вирусите не отчитат колко по-широко се е разпространил новият, казват изследователите.
Тестовете са направени в лабораторията Rocky Mountain на Националния институт по здравеопазване в Хамилтън, Монтана, от учени от NIH, Принстънския университет и Калифорнийския университет, Лос Анджелис, с финансиране от правителството на САЩ и Националната научна фондация.
Резултатите все още не са прегледани от други учени и са публикувани на сайт, където изследователите могат бързо да споделят работата си преди публикуването им.
„Това е солидна работа, която отговаря на въпроси, които хората задават“ и показва стойността и значението на хигиенните съвети, които служителите на общественото здравеопазване подчертават, заяви Джули Фишер, преподавател по микробиология в университета в Джорджтаун.
„Това, което трябва да правим, е да измием ръцете си, като знаем, че хората, които са заразени, може да замърсят повърхностите“, и да държим ръцете далеч от лицето, каза тя.
Що се отнася до най-добрия начин за убиване на вируса, „това е нещо, което ние изследваме в момента“, но почистването на повърхности с разтвори, съдържащи разреден белина, вероятно ще свършат работа", каза ван Доремален.
Още по темата:
Всичко известно за коронавируса от епицентъра му в Ухан
Пикът на коронавируса в Китай вече е преминат