Притесненията за глобалната икономика повишиха търсенето на финансови средства, което на свой ред доведе до скок в разходите по краткосрочните заеми, пише "Ройтерс".
Централната банка на Япония обеща да започне изкупуване на 5 и 10-гидишни държавни ценни книжа на обща стойност от 200 милиарда йени (1.90 милиарда долара) и също така да предостави допълнителни 1.5 трилиона йени в двуседмични заеми.
Централната банка на Индонезия също реагира на пазарните смущения, като купи на търг държавни облигации на стойност 6 трилиона рупии (405.13 милиона долара).
Централната банка на Австралия вля необичайно голяма сума пари във финансовата система. Централната банка на Южна Корея заяви, че може да инжектира ликвидност, ако е необходимо, и че бордът й обсъжда дали да се проведе извънредно заседание, на което да намали институционалните лихвени проценти.
Цената за набиране на щатски долари в Южна Корея чрез суапове на вонове с американските пари се повиши до най-високата си стойност за последните шест години в петък, тъй като търсенето на световната резервна валута нарасна сред брокерите в Сеул.
От своя страна Федералният резерв на САЩ изненада пазарите в четвъртък, като вля 500 милиарда долара в американската банкова система и обеща да добави още 1 трилион долара.
По-рано в четвъртък Европейската централна банка също обеща да увеличи покупките си на облигации, но не намали референтните си лихви допълнително под нулата.
"Очакваме да видим повече действия от страна на централните банки, защото това, което ни е необходимо сега е краткосрочна ликвидност. Ако това не се случи ситуацията рискува да се превърне в системен проблем“, коментира Мохамед Апахай, стратег от Citigroup.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?