Снимки: Pixabay и БГНЕС
Все още има време и възможност да се спре мащабното разпространение на коронавирусната зараза Covid-19, твърдят пред световните медии представители на Световната здравна организация (СЗО), но за постигане на целта са необходими усилията на всички страни. Миналата сряда, 11 март, СЗО обяви разпространението на коронавируса, тръгнал от Китай, за пандемия.
Пандемия не е дума, която може да се използва небрежно. Ако бъде злоупотребено с нея, може да предизвика паника и страх, което води до ненужни страдания и смърт, предупреди на брифинг генералният директор на СЗО, етиопецът Тедрос Гебрейес. И веднага добави: „Описването на ситуацията като пандемия не променя оценката на СЗО за заплахата от този коронавирус. Няма да се променят и мерките, които СЗО взима в борба срещу вируса."
Пандемията е позната преди 15 века...
Първата пандемия е известна преди 15 века. По времето на Юстиниан I Велики, императора на Източната римска империя - Византия (1 април 527 до 11 ноември 565 г.), появилата се чума вилнее в почти всички страни от Средиземноморието. След това болестта е забравена и дълго време не напомня за себе си, но се връща в средата на XIV век. Втората пандемия на чумата е наречена „черна смърт", от която в Европа и Азия загиват десетки милиони хора.
От началото на XIX век са регистрирани седем пандемии от холера, а през 1918 г. испанският грип („испанката") се превръща в истинска световна катастрофа, която отнема живота на десетки милиони хора (според различни източници от 50 до 100 милиона).
Последният път пандемия беше обявена през 2009 г., когато свинският грип (известен и като „мексикански) бушува на планетата, и са регистрират от 25 до 30 хиляди инфекции седмично. Заболяването е било невъзможно да се контролира и обхваща 214 държави. Загиват предимно млади хора. След три години, през 2012 г. учените стигат до извода, че от свински грип може да умрат общо 285 хиляди души, но прогнозата им не се сбъдва, според СЗО.
Добрата новина от Холандия
Антитела, които могат да помогнат в борбата с коронавирусната инфекция, са били открити от учени от Утрехтския университет и Медицинския център Еразъм в Холандия. Новината съобщи ръководителят на научната група Беренд-Ян Бош, и веднага допълни, че не би искал да дава фалшиви надежди, но откритието е обещаващо.
Според холандския вестник Dutch News от събота, 14 март, вирусолозите, участващи в изследването, смятат, че лечението на инфекции, причинени от коронавирус COVID-19, може да се развие много по-бързо от очакваната ваксина. Но е по-скъпо.
Резултатите от откритието очакват рецензия от колеги вирусолози, след което те ще бъдат публикувани в научното списание Nature. Самите изследователи все още се опитват да привлекат подкрепата на фармацевтична компания, способна да произвежда това антитяло като лекарство в големи обеми.
Предстоят и токсикологични изследвания на новите антитела, но в същото време учените възнамеряват да използват резултатите от своята разработка, за да създадат по-бързо действащ тест за коронавирусна инфекция, за която процедурата за нейното узаконяване е по-кратка.
„Но превенцията е, разбира се, по-добра от лекарството", казва Франк Гросвелд, професор в Центъра „Еразъм", участвал като консултант на екипа. „Следователно истинското решение е ваксина, и други учени работят върху нея. Въпреки това, разработването на ефикасна ваксина може да отнеме и две години. Нашето лекарство, ако всичко върви както го предвиждаме, ще бъде налично скоро, въпреки че е по-скъп за производство."
СЗО призна: Светът се оказа неподготвен за новата грипна пандемия
СЗО призна, че светът е "зле подготвен за тежката грипна пандемия". И в отговор получи упреци. Организацията беше обвинена в създаването на паника, много държави закупиха ваксини в количества, значително надвишаващи реалната нужда от тях. Резултатът беше преосмисляне на „скалата на пандемичната заплаха". Сега страните се насърчават да извършват собствена оценка на риска.
"СЗО е международна организация. Тя изразява определен консенсус на специалисти, а след това всяка страна започва да планира собствените си действия. Това винаги се случва. Много е трудно да се предвиди нещо, защото различните държави имат много различни здравни системи. Някои ще се справят с вируса за по-дълъг период, други - по-бързо, но всичко ще зависи в крайна сметка от това дали се справят или не", казват от Регионално бюро за Европа (EURO), с център в Копенхаген, Дания, пред „Ройтерс".
Много епидемиолози свързват Covid-19 със SARS. Важно е да се отбележи, обаче, че SARS-Cov-2 (2002-2003 година) е твърде различен от сезонeн грип (наричан и инфлуенца), а срещу епидемията световната здравна система се съпротивлява повече или по-малко от 10 години след неговата поява. Новата коронавирусна инфекция е свързана със SARS-CoV-2 само по симптомите и начина на предаване, но има и съществени разлика. Носителите на сезонните грипни зарази обикновено стават деца, докато SARS-CoV-2 се предава по-често от възрастни, както и на Covid-19. Смъртността от него е 30 пъти по-висока и e два пъти по-заразен. Единственото нещо, с което новият патоген отстъпва на своя аналог е скоростта на разпространение: при обикновения грип скоростта е много по-висока поради краткия инкубационен период. Но SARS-CoV-2, очевидно, намери изход от тази ситуация.
Много заболявания имат така наречените супер-разпространители. Правилото „20 на 80" гласи, че приблизително един на всеки пет заразени хора може да предаде вируса на много повече хора, отколкото останалите. Например за коронавируса основният репродуктивен брой е 2.2, тоест един пациент заразява двама души. Но какво ще се случи, ако този показател стане равен на 10 или повече?
Всичко ли започна от Китай?
Първият установен случай на коронавирус в света е от 17 ноември 2019 г., показват китайски правителствени документи, за които съобщава South China Morning Post. Властите са идентицифирали най-малко 266 души, които са били заразени с вируса миналата година и са потърсили лечение, като най-ранният известен случай е от 17 ноември - седмици преди правителството да обяви, че има нов коронавирус (първите съобщения за това се появиха в края на декември). Към Пекин има критики, че в началото на епидемията е опитвал да прикрие информация за нея.
На дали всички започва от Китай? На този въпрос търсят отговор и политици, и медици, с него се занимават много изследователски групи. Вече са открити няколко подозрителни случая.
И така, епидемията от новата пневмония в Южна Корея се свързва с много специфичен човек - „пациент 31." Не е известно къде въпросната жена се е заразила, но се знае, че в началото на миналия месец е била в Сеул, след което е попаднала в автомобилна катастрофа в град Тегу, с население над 2.5 милиона души. Докато се лекува в болницата, жертвата посещава сбирки на местната секта два пъти. На 18 февруари тя е диагностицирана с коронавирус. Този случай беше едва 31-ия в Южна Корея. Но след няколко дни както в Тегу, така и в Сеул, честотата започна да нараства с невероятна скорост. До 3 март, само за 15 дни, в Тегу вече има 3500 заразени.
Друг пример е избухването на коронавирус в американския щат Вашингтон и на круизния кораб Grand Princess. Корабът трябваше да продължи от Сан Франциско до Хаваите, но беше принуден да се върне в пристанището, откъдето тръгна, тъй като двама пътници, които бяха на кораба по време на предишно пътуване до Мексико, бяха идентифицирани с Covid-19. Притеснeнията не са напразни. От новите пътници и екипаж 21 са заразени. Сега целият лайнер е под карантина, а всичко необходимо се доставя на кораба с хеликоптер. И причината за такова неприятно развитие на събитията може да се предполага, че е 35-годишен мъж, който преди това е бил в Сиатъл, а след това, вероятно, е решил да предприеме морска екскурзия до страната на текилата и кактусите. Няма данни за контакти с китайци.
И въпреки че съществуването на суперзаразата Covid-19 е официално потвърдена, вирусът все още не е добре проучен, но това не му пречи да завладява планетата. Само за последните две седмици честото на заразените се е увеличила 13 пъти. Към 16 март, според актуалната онлайн карта на „Ройтерс" с актуални данни на СЗО, пандемията Covid-19 е обхванала 159 страни, заразените са 174 119, излекуваните са 77 808, а смъртните случаи 6 684.
Затова и според учените от Холандия, а и не само според тях, предприетите стъпките от СЗО да бъде повишено вниманието към проблема, изглеждат оправдани, дори да не е намерено лекарство или ваксина срещу коронавируса.
Колко ще струва Covid-19 на света?
Труден отговор, след като има две много важни неизвестни - ваксина и лекарство, а и не всичко е изяснено с появата и разпространението на пандемията.
Според последните прогнози на икономистите на Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD), кризата, провокирана от коронавируса, може да струва на света тази година между един и два трилиона долара. Освен това, епидемията от коронавируса, която създава трудности за икономиката и всекидневния живот в много страни, ще провокира рецесия в някои държави и забавяне на световния икономически растеж под 2.5%. Тази стойност е индикация, че глобалната икономика се намира на прага на рецесията, отбелязват авторите на проучването от UNCTAD.
"Истинският въпрос е дали тази прогноза няма да се окаже донякъде оптимистична", посочи на пресконференция в Женева при представяне на проучването миналата седмица Ричард Козул-Райт, ръководител на отдела за глобализация и стратегии за развитие в UNCTAD, цитиран от „Ройтерс", като уточни, че е възможно щетите да достигнат и дори да превишат два трилиона долара.
„Загубата на доверието на потребителите и инвеститорите, забавянето на глобалното търсене, увеличаването на задлъжнялостта, нервните пазари - всичко това вещае лоши перспективи за световната икономика и може да доведе до катастрофален сценарий с повсеместна неплатежоспособност и срив в стойността на активите", подчерта Козул-Райт.
Ако този сценарий се сбъдне, най-засегнати ще бъдат икономиките на страните износителки на петрол и други суровини, както и на държавите, създали тесни връзки с тях.
Според икономистите на UNCTAD, срокът и мащабът на кризата ще зависят от разпространението на вируса, от времето, необходимо за намиране на ваксина, от това колко е притеснено населението и от мерките, които се предприемат за овладяване на епидемията.
Тръмп иска да примами чуждестранни разработчици на ваксина срещу коронавируса
Ето я и най-новата идея на президента на САЩ Доналд Тръм. Той се опитва да осигури своята страна изключителните права за резултатите от работата на учени от германската компания CureVac, които усилено работят върху ваксина срещу новия коронавирус. Германското правителство се опитва да спре това, пише в неделното си издание германският вестник Die Welt.
Съобщава се, че Тръмп се опитва да примами германските изследователи в Съединените щати, като предлага голяма сума - в Берлин се говори за милиард долара, за да получи ваксината, която те могат да създадат, само с изключителни патентни права за САЩ.
CureVac е базиран в Тюбинген, в германската федерална провинция Баден-Вюртемберг, и работи върху ваксина в сътрудничество с Федералния институт за ваксини и биомедицински лекарства „Ерлих" и е пряко подчинен на Министерството на здравеопазването на Германия. За разлика от тях CureVac е частна компания и забрана за продажба на откритието е възможна само в изключително специални случаи.
Представители на Министерството на здравеопазването и на германското Министерство на икономиката са в интензивни преговори с CureVac. "Федералното правителство е силно заинтересовано от разработването на ваксини и активни вещества срещу новия коронавирус в Германия и Европа", заяви представител на германското Министерство на здравеопазването пред немския неделен вестник.
Според източници на изданието, германските власти се опитват да задържат компанията или нейната ваксина в страната с финансови оферти. Въпреки това преди обяд в петък, 13 март, не беше постигнато споразумение. От CureVac отказаха коментар пред Welt am Sontag.
От гледна точка на германските държавни служители въпросът не представлява търговски спор. Продажба на компания с жизненоважно лекарство е проблем за националната сигурност, според Берлин.
Съобщава се, че в краен случай германските власти могат да се позовават на параграф 6 от Кодекса за шенгенските граници. В него се посочва, че граничният контрол по външните граници на Европейския съюз следва, наред с други неща, да допринася за „предотвратяване на всякакви заплахи за вътрешната сигурност, обществения ред, общественото здраве и международните отношения на страните членки на ЕС". Така, надеждите са, че няма да бъде разрешено да бъде изнесена ваксината извън пределите на Германия и ЕС.
Още по темата:
Ел-Ериан: Първо ще стане по-зле преди да се оправят нещата
Томислав Дончев не изключва актуализация на бюджета заради коронавируса
7 отрицателни последици от коронавируса върху световната икономика
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.43% |
USDJPY | 156.82 | ▲0.18% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.21% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.33% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.27% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 301.90 | ▼0.28% |
S&P 500 | 6 008.58 | ▼0.21% |
Nasdaq 100 | 21 634.60 | ▼0.11% |
DAX 30 | 20 056.80 | ▲0.03% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 96 265.00 | ▲1.21% |
Ethereum | 3 346.84 | ▲2.10% |
Ripple | 2.21 | ▲0.46% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.24 | ▼0.47% |
Петрол - брент | 72.34 | ▼0.39% |
Злато | 2 620.22 | ▼0.14% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 537.12 | ▲0.78% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.92 | ▼0.06% |
Germany Bund 10 Year | 133.99 | ▼0.04% |
UK Long Gilt Future | 92.70 | ▼0.27% |