Коронавирусът продължава застрашително бързо да се разпространява по света и един от основните въпроси в момента е ще намали ли по-топлото време разпространението на заразата, пише "Си Ен Ен".
Коронавирусът също изглежда толкова инфекциозен, колкото и грипът, като потенциално е по-опасен, тъй като няма специфично лечение или сезонна ваксина. Има една област, в която експертите се надяват, че вирусът все още ще проявява характеристиките на грипа – да отшуми с покачването на температурите през пролетта.
„Това е респираторен вирус и тези вируси винаги ни създават проблеми в студеното време по очевидни причини“, посочва Нелсън Майкъл, водещ американски медицински експерт.
Грипът процъфтява в студени и сухи условия, поради което зимата е грипен сезон за голяма част от северното полукълбо. Поведенческите разлики през зимата също могат да имат ефект.
Експертът прогнозира, че коронавирусът може да се държи като грип и да ни създава „по-малко проблеми, когато времето се затопли“, но предупреждава, че заразата може да се върне, когато времето отново застудее.
Очакванията са, че наред с радикалните действия на правителствата и обществеността за намаляване на броя на новите случаи, намаленото разпространение през по-топлото време ще даде пространство на здравните системи да се справят с първоначалния приток на пациенти с коронавирус и да се сдобият с допълнително време за изготвяне на потенциална ваксина за следващия грипен сезон.
"Важно е да разберем, че сегашните действия ние се подготвяме за евентуална втора вълна", предупреждава Майкъл.
Какво ще стане обаче, ако вирусът не се държи като грип? Можем ли да се справим с процента на заболелите, ако той остане висок през цялата година? Повече от 100 случая на разболели се с коронавирус са потвърдени в Сингапур, където е горещо и мъгливо почти през цялата година. Австралия, Бразилия и Аржентина, които в момента се намират в разгара на лятото, също са докладвали десетки случаи на заразата.
Междувременно огнищата на епидемията в Китай и Южна Корея, изглежда вече са овладени, като и двете страни регистрират все по-малко на брой нови случаи на заразени. Това се случва благодарение на продължителната намеса на здравните власти, включително заради комбинация от различни ограничения, насърчаване на хората да работят от дома и да упражняват социално дистанциране.
Все още не е ясно обаче, след като страните, които вече се справят с епидемията, започват да разхлабват мерките, дали случаите на заразени отново ще се покачат, или разпространението на вируса наистина е овладяно.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?