Европейската централна банка (ЕЦБ) е инжектирала около 100 милиарда евро (112 милиарда долара) ликвидност в банковата система с цел поддържане на кредитирането на фона на пандемията от коронавируса, пише "Блумбърг".
"ЕЦБ разреши на банките да оперират с по-нисък капиталов буфер и да използват подчинен дълг за удовлетворяване на индивидуалните си нужди. Банките към момента са добре капитализирани", коментира председателят на Европейския банков орган Жозе Мануел Кампа.
Той добави, че общият размер на капитала, до който банките могат да получат достъп, всъщност е по-голям от обявената сума, защото кредиторите също ще могат да ползват и така наречения антицикличен буфер.
Централните банкери се стремят да предоставят стимули и да се уверят, че банките продължават да предоставят кредити, тъй като разпространението на вируса ще доведе до икономии и заплашва да увеличи необслужваните заеми.
"Ще направим всичко необходимо, тъй като ситуацията се развива, но основното послание на този етап от наша страна е, че банките трябва да се съсредоточат върху своите оперативни възможности и да се уверят, че се справят с много трудната ситуация“, каза още Кампа.
На последното си заседание ЕЦБ обяви, че ще увеличи временно покупките на еврооблигации по програмата за "количествени улеснения" с общо 120 млрд. евро до края на 2020 година и ще предложи допълнителни операции за дългосрочно рефинансиране на търговските банки.
В същото време ЕЦБ запази без промяна основната лихва по операциите за рефинансиране (т.нар. "репо лихва") на ниво от 0.00% и заемната си лихва на ниво от 0.25%.
ЕЦБ остави без промяна депозитната лихва от -0,5%, след като тя беше понижена с 10 базисни пункта през миналия септември. Това означава, че на свободните резерви на търговските банки от еврозоната ще продължи да бъде налагана "наказателна" лихва от 0.5 на сто.
ЕЦБ ще осъществи и допълнителни покупки на нетни активи в размер на 120 млрд. долара до края на годината (програмата в момента работи с обем от 20 млрд. евро на месец), в комбинация със съществуващата програма за закупуване на активи (известна като "количествени улеснения"), за да подкрепи икономиката и финансовия сектор "във времена на повишена несигурност". ЕЦБ също така ще осигури допълнителни операции за рефинансиране на търговските банки.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?