Активността в секторите на услугите и производството в САЩ рязко се сви през март, сочейки доколко коронавирусната епидемия тежи върху икономическия растеж и прекъсва бизнес операциите, според IHS Markit.
Индексът PMI относно активността в сектора на услугите и промишлеността се понижи до рекордно ниското ниво от 39.1 за месеца, спрямо нивото от 49.4 през февруари. Това бе далеч под средните очаквания на анализаторите за ниво от 42 пункта, според средните данни на Bloomberg.
PMI на IHS Markit за вътрешния производствен сектор падна до 49.2 през март от 50.7 през февруари, достигайки най-ниското ниво от 2009 г. Икономистите очакваха ниво от 43.5 пункта.
"Компаниите отчитат най-резкия спад от 2009 г. през март като мерките за ограничаване на избухването на Covid-19 са засегнали бизнеса в цялата страна“, каза в изявление Крис Уилямсън, главен бизнес икономист в IHS Markit. „Секторът на услугите е особено силно засегнат, като насочените към потребителите индустрии като ресторанти, барове и хотели поемат основната тежест от мерките за социално дистанциране, докато пътуванията и туризмът са с по-малка тежест.“
„Въпреки това, производството също отчита спад, като производството намалява със скорост, която не се наблюдава от 2009 г., свързана със слабото търсене от клиенти, загубения износ или недостига на предлагане“, добави той. „Работните места вече намаляват, което не се е случвало от световната финансова криза през 2009 г., тъй като фирмите или затварят, или намаляват капацитета на фона на широкото намаляване на разходите.“
Докладът на IHS Markit добавя към нарастващите разочароващи данни, изобразяващи слабостта на американска икономика, която бързо премина от процъфтяване към изнемогване, в резултат на пандемията от коронавирус.
По-рано този месец проучването на Empire State Manufacturing на Нюйоркския федерален резерв отчете най-голям спад в данните между февруари и март, тъй като общият му индекс на условията на бизнес спадна до най-ниското му ниво от 2009 г. насам. Проучването отбеляза намаляване на заетостта, спад в средната работна седмица и влошаването на оптимизма на фирмите за краткосрочните перспективи на фона на коронавируса.
Следващият доклад от регионалния Федерален резерв на Филаделфия показа подобно „значително отслабване в регионалната производствена дейност“, като общата бизнес дейност, новите поръчки и пратки паднаха „бързо“, според резерва.
Докато тези доклади се разпространиха, икономистите намалиха очакванията си за ръст на БВП, като миналата седмица анализатори от Goldman Sachs прогнозираха спад от 24% на БВП на САЩ през второто тримесечие.
Икономистите на Morgan Stanley в неделя прогнозираха още по-стръмен спад за следващото тримесечие - те виждат американският БВП да се понижи с годишен темп от 30.1%.
Последните данни на IHS Markit подкрепят доказателствата за свиване на икономическата активност в САЩ.
„Проучването подчертава как САЩ вероятно вече са в рецесия, която неизбежно ще се задълбочи още повече“, каза Уилямсън. „Индексът PMI за март приблизително показва, че БВП спада с годишен темп, приближаващ се до 5%, но нарастващият брой на блокираните бизнеси и закриването на дейности заради вируса означава, че през второто тримесечие вероятно ще се наблюдава далеч по-стръмен темп на спад.“
Данните на други държави също подчертаха икономическото влошаване, тъй като коронавирусната епидемия обхваща света. Икономиката на еврозоната отбеляза „безпрецедентен срив в бизнес активността през март, когато коронавирусът се засили“, каза IHS Markit, като флаш PMI индекса за региона пуснат по-рано във вторник се понижи с повече от 20 пункта до 31.4, което е най-лошото му отчитане.
Още по темата:
Забавяне на световния икономически растеж през 2019 г., прогнозира Световната банка
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?