Ще направим всичко необходимо, за да възстановим доверието и икономическия растеж и да защитим работните места, бизнеса и устойчивостта на финансовата система. Това се казва в изявление на американското Министерството на финансите, цитирано от "Блумбърг".
Министърът на финансите на САЩ Стивън Манучин беше домакин по-рано днес на разговор с колегите си и ръководителите на централните банки на държавите от Г-7 относно начините за избягване на евентуална глобална рецесия, причинена от разпространението на пандемията от коронавирус.
Наскоро Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че очаква световна рецесия през тази година, която ще бъде поне толкова тежка, колкото финансовата криза през 2008 - 2009 г. или дори по-тежка.
"Инвеститорите вече са изтеглили 83 милиарда долара от развиващите се пазари", предупреди управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, като отново посочи, че за икономически удар от коронавирусната пандемия върху "държавите с ниски доходи".
"Разгръщането на целият ни капацитет за заеми от 1 трилион долара" е една от мерките, които МВФ има на разположение за борба с трудности за глобалната икономика, причинени от Covid-19", посочи Георгиева.
Георгиева отбеляза, че МВФ ще засили масирано спешното финансиране, като допълни, че 80 държави вече са поискали помощта му.
Междувременно президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви, че в случай на икономическа рецесия ще умрат много повече хора, отколкото от коронавируса.
Тръмп многократно се отказа от призивите за разширяване на блокирането в цялата страна, в опит да се ограничи разпространението на Covid-19.
"Дадох срок от две седмици и в понеделник или вторник ще оценим ситуацията по това време, но трябва да отворим тази страна", подчерта Тръмп.
"Трябва да накараме страната да работи. Повече хора биха загинали, ако поставим страната в масивна рецесия или депресия", продължи Тръмп, описвайки решението за въвеждането на карантина с оглед на вирусната пандемия като "едно от най-трудните", което някога е правил.
Президентът също така подчерта, че САЩ са имали "грип и други вируси и преди", но никога не се е стигнало до блокада преди избухването на Covid-19.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?