„Наистина няма средно положение и е много трудно да се каже на хората: „Хей, продължавайте да ходите по ресторанти, купувайте нови къщи и пренебрегвай тази купчина тела в ъгъла. Искаме да продължите да харчите, защото може би има политик, който смята, че растежът на БВП е всичко най-важно." коментира милиардерът Бил Гейтс, основател на Microsoft, във връзка с призива на Тръмп за по-ранен край на политиката за изолация и обществено здраве.
Тръмп заяви вчера, че може би ще е по-добре рестартиране на икономиката след месец, защото рецесията може да доведе до повече гибел от пандемията.
По-голямата част от САЩ, включително Ню Йорк, Ню Джърси, Илинойс и Калифорния, са с ограничени правила за движение и пътувания, което влошава сериозно икономическата активност.
Тези усилия за притъпяване на въздействието от избухването на COVID-19 поставят американската икономика в състояние на рецесия и изправиха американските пазари на акции в мечи пазар, които бяха само преди месец на рекордни върхове.
Заболяването, пренесено от новия щам на коронавирус, за първи път идентифицирано в Китай през декември, е заразило над 435 000 души, като е довело до гибелта на повече от 19 600 души по целия свят.
Тръмп обаче каза във вторник по време на интервюто на Fox News в Rose Garden, че се надява страната да бъде отворена отново на Великден на 12-ти април, въпреки че на повечето страни са нужни месеци, за да постигнат някакъв испух с овладяването на инфекцията.
Тръмп изтъкна, че по-продължителното спиране на САЩ ще затрудни икономиката и нейното възстановяване от рецесия. „Колкото по-дълго време отнема, толкова по-дълго оставаме навън, толкова по-дълго трябва да се възстановяваме“, обясни той.
Много експерти и политици се опасяват, че животи ще бъдат пожертвани в стремежа за по-ранно възобновяване на бизнеса.
Ръководителят на Фд на Ню Йорк Андрю Куомо, чиито актуализации относно влиянието на вируса върху Емпайър Стейт се следи отблизо, изрази мнения, подобни на тези на Гейтс във вторник.
„Никой американец няма да каже, ускорете икономиката с цената на човешкия живот, защото никой американец няма да каже колко струва един живот. Работа номер едно за всички трябва да бъде да се спасяват човешки животи “, каза губернаторът.
Гейтс каза, че „е много безотговорно някой да предполага, че можем да имаме най-доброто от двата свята“, като се отнася до смекчаване на въздействието на смъртоносния патоген върху човешкия живот и поддържане на икономиката.
Американските и световните фондови пазари изпаднаха в смут поради вирусното огнище. Част от най-голямото повишение за индекса Dow от 1933-та година насам, от вчера пък, бе преписано частично на надеждите, че администрацията на Тръмп ще успее да смекчи негативите от кризата.
Известният специалист по инфекциозни болести Антъни Фочи предложи на пресконференция в Белия дом в късния следобед, че може би си струва да се проучи идеята, която е дошла от Тръмп, че някои части на страната могат да имат ограничения, а други облекчени спрямо други.
Гейтс, който може да се похвали с нетна стойност от 94,6 милиарда долара, според Forbes (което го прави вторият най-богат човек в света зад създателя на Amazon.com - Джеф Безос, е сред групата на филантропите на милиардерите, които заявиха, че ще раздадат поне половината от богатството им за благотворителни организации. Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс е дарила 100 милиона долара за наука и тестване на пандемията.
Още по темата:
Акман към Тръмп: Затворете САЩ за 30 дни
Вижда ли се края на пандемията?