Министрите на финансите в еврозоната трябва да обмислят сериозно еднократното емитиране на съвместен дълг посредством т.нар. "корона облигации". Това заяви президентът на ЕЦБ Кристин Лагард, цитирана от "Ройтерс".
"Трябва сериозно да помислим за това, съвместно с използването на инструментите на Европейския спасителен механизъм (ESM - спасителния фонд на еврозоната). На този етап Еврогрупата не е обсъждала взаимното обединяване на дълга", отбеляза един от служителите, участвали на срещата на министрите от Еврогрупата.
Друг от участниците потвърди, че Кристин Лагард е представила идеята, но каза, че тя се е натъкнала на опозиция от Германия, Холандия и други страни от Северна Европа, които отдавна са против емитиране на общ дълг в рамките на еврозоната.
"Шефът на ЕЦБ ясно заяви, че това трябва да бъде само еднократно емитиране на общ дълг", допълни вторият източник на Ройтерс, участвал в срещата.
"Имаше опозиция от обичайните държави, но също така и голяма подкрепа извън страните от т.нар. "Клуб на средиземноморските държави".
Министрите от Еврогрупата са изразили широка подкрепа за възможността спасителният фонд на еврозоната (ESM) да отпусне предпазни кредитни линии на стойност около 2% от БВП на дадена страна, която би поискала подобно спешно финансиране. В четвъртък лидерите на Европейския съюз ще вземат решение дали да се продължи с тази възможност
Запазената в резерв кредитна линия на Европейския спасителен механизъм (ESM) би позволила на правителствата да продължат да се финансират на пазарите при ниски лихви и да проправят пътя за неограничено изкупуване на облигации от страна на ЕЦБ в рамките на програмата ОМТ (Outright Monetary Transactions), ако е необходимо.
Програмата OMT дава възможност на ЕЦБ да изкупува на дълговия пазар суверенни облигации на изпаднали в затруднение страни без ограничение на количествата. Този механизъм беше одобрен през септември 2012 година в разгара на дълговата криза в еврозоната.
Според участници на срещата на министрите от Еврогрупата, Лагард обаче смята, че програмата на ЕЦБ за изкупуване на облигации за 750 млрд. евро (т.нр. "количествени улеснения") е по-гъвкав инструмент за успокояване на пазарите, при положение че не е свързана с каквито и да било условия, като например покупките по програмата OMT.
На срещата е станало ясно, че опцията за програмата OMT, която беше обявена в разгара на дълговата криза в еврозоната през 2012 г. и до ден днешен остана неизползвана, остава във арсенала на централната банка и може да бъде разгърната, както и когато е необходимо.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?