Призоваването на хората да си стоят вкъщи и спирането на придвижването на населението е печелене на време и намаляване на натиска върху здравните системи. Това заяви Световната здравна организация, която призова страните, наложили карантина да използват това време, за да откриват и атакуват коронавируса.
"Държавите трябва да увеличат тестването на пациентите и броя на работещите в здравеопазването. Сами по себе си обаче тези мерки няма да спрат епидемията. Призоваваме всички страни да използват това време, за да атакуват вируса", посочи генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус, цитиран от "Ройтерс".
Над 414 хиляди души са заразени с Covid-19 в света и над 18 хиляди души са починалите. За денонощие заразените с коронавируса са се увеличили с над 40 хиляди души, а смъртните случаи - с над 2 хиляди и 200. Най-много са заболелите и починалите в Европа.
Междувременно, броят на новозаразените в Италия, която е със най-много заболели след Китай, бележи спад за четвърти пореден ден. Вчера новите случаи бяха близо 3 хиляди и 500. За сравнение - във вторник те бяха 3 хиляди и 600, а в понеделник - 3780.
Въпреки положителната тенденция, Ватикана съобщи, че церемониите, свързани с Великден, ще бъдат без богомолци, без ритуала за измиване на крака и без процесии.
Испания, която е на второ място в света след Италия по брой починали, удължава с две седмици - до 11 април, извънредното положение, в опит да овладее разпространението на Covid-19.
Над 60 000 случаи на коронавирус са официално установени към днешна дата в САЩ, а смъртните случаи от Covid-19 са 827, по данни на университета "Джонс Хопкинс".
Преобладаващата част от смъртните случаи са в Ню Йорк, новият епицентър на епидемията в страната. По брой на регистрирани случаи на зараза САЩ са на трето място след Китай и Италия.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?