Страните от Г-20 ще инвестират в световната икономика 5 трилиона долара за справяне с очертаващата се икономическа рецесия в резултат на коронавирусната пандемия, пише Economic Times.
Държавните и правителствените ръководители на 20-те най-големи индустриализирани и нововъзникващи страни обещаха да работят с международни организации като Световната здравна организация (СЗО) и Международния валутен фонд (МВФ), за да осигурят "стабилен финансов пакет".
Руският президент Владимир Путин предложи създаването на специален фонд, който да финансира най-пострадалите държави.
"В тази връзка може да се помисли за създаването под егидата на Международния валутен фонд на специален фонд, финансиран на първо място със средства от централните банки, емитентите на валути, включени в кошницата на МВФ. След това да се даде право на всеки член на МВФ да взема средства от дадения фонд, пропорционални на неговия дял в световната икономика, при нулева лихва и за продължителен период", посочи Путин.
Руският лидер подчерта, че е важно по време на кризата да бъдат създадени свободни от търговски войни и санкции зелени коридори за доставка на лекарства, храни, оборудване и технологии.
"В идеалния случай трябва да бъде въведен солидарен мораториум на ограниченията върху стоки от първа необходимост, както и на финансовите транзакции за закупуването им", каза още Путин.
Междувременно Европейският парламент гласува с огромно мнозинство мерките за отговор на коронавируса на извънредна сесия в Брюксел. За първи път в историята на институцията повечето евродепутати участваха в заседанието от дистанция и дадоха вота си по този начин.
Очаквано евродепутатите подкрепиха предложенията на Европейската комисия за насочване на 37 млрд. евро от европейските фондове за отговор на пандемията към здравните системи, малките и средни предприятия, трудовите пазари и други уязвими части от икономиките на страните-членки.
Също така беше дадена зелена светлина за разширяването на фонда за солидарност на ЕС, което ще осигури до 800 милиона евро на европейските страни.
Още по темата:
7 негативни последици от коронавируса върху световната икономика
СЗО: Коронавирусът вече е пандемия
Как страховете от коронавируса влияят на пазарите?