Международният валутен фонд (МВФ) е готов да предостави целия си кредитен ресурс на стойност 1 трилион долара на страни, засегнати от коронавируса. Това заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от "Ройтерс".
"Основното безпокойство от дългосрочно влияние на внезапното спиране на световната икономика е рискът от вълна от банкрути и съкращения. Това не само може да подкопае възстановяването, но и да разруши структурата на нашите общества", каза Кристалина Георгиева на пресконференция след телефонен разговор с представители на финансовите власти от 24-те страни от Международния валутен и финансов комитет към Фонда.
"За да избегнат това да се случи, много страни предприеха широкообхватни мерки, за да овладеят кризата в здравеопазването по места и за да смекчат влиянието й върху икономиката - и от парична, и от фискална страна”, каза още Георгиева.
Наскоро МВФ заяви, че очаква глобалната икономическа рецесията през 2020 г. да бъде поне толкова лоша, колкото по време на световната финансова криза през 2008 - 2009 г. или дори по-лоша.
Георгиева отбеляза, че фондът приветства извънредните фискални действия, предприети от много страни за укрепване на здравните системи и защита на засегнатите компании и работници, както и стъпките на централните банки за облекчаване на паричната политика.
"Инвеститорите вече са изтеглили 83 милиарда долара от развиващите се пазари", предупреди Георгиева, като отново посочи, че за икономически удар от коронавирусната пандемия върху "държавите с ниски доходи".
"Разгръщането на целият ни капацитет за заеми от 1 трилион долара е една от мерките, които МВФ има на разположение за борба с трудности за глобалната икономика, причинени от Covid-19", посочи Георгиева.
Георгиева отбеляза, че МВФ ще засили масирано спешното финансиране, като допълни, че 81 държави вече са поискали помощта му във връзка с кризата с Covid-19.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?