Народната банка на Китай обяви, че намалява 7-дневната репо лихва от 2.40 на 2.20 на сто, като това е най-голямо понижение на лихвения процент, който централната банка начислява по заеми на банки от 2015 г. насам, предава "Блумбърг".
"Решението е взето с цел китайските компании да възобновят дейността си в условията на глобалната вирусна ситуация и влошаването на външноикономическата среда", посочи съветникът на централната банка Ма Дзюн.
Това е третото намаление на 7-дневните репо лихви от ноември 2019 година. Средносрочната лихва и лихвата по кредитирането също се намаляват.
Същевременно централната банка е инжектирала 50 млрд. юана (7.1 млрд. долара) в банковата система. Според регулатора, така ще се помогне на реалната икономика да излезе от кризата.
Китай най-вероятно ще трябва да намали целта си за икономически растеж до 2020 г. предвид продължителното негативно въздействие на пандемията от коронавирус.
Китайските лидери обмислят предложения от своите съветници да намалят целта за икономически растеж до 5% от предишните 6%, обявени през декември.
Икономическият ръст на Китай достигна близо 30-годишен минимум от 6.1% през 2019 г., а сега ситуацията значително се влоши, тъй като коронавирусът и мерките за неговото овладяване сериозно засегнаха бизнеса.
Междувременно Китай съобщи за спад в новите случаи на заразяване с коронавирус за 4-ден, след като драстични ограничения за международните пътници намалиха броя на внесените случаи.
В Ухан няма нови случаи за 6-и пореден ден, след като бизнесът възстановява работата си, а жителите започват да водят нормален живот след почти 2 месеца карантина.
В неделя в страната имаше 31 нови случая, включително един с местно предаване на заразата, в сравнение с 45 ден по-рано, съобщиха здравните власти. Правителството иска бизнесът и фабриките да възстановят работа, за да намалят икономическите щети от епидемията.
Още по темата:
Китайската централна банка обмисля пускането на своя криптовалута
Китайската банка забавя темповете на обезценяване на юана
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ