Икономическите нагласи в еврозоната отчитат най-големия си месечен спад през март, показва проучване на Европейската комисия, цитирано от "Ройтерс".
Коронавирусът доведе до намаляване на доверието сред потребителите във всички сектори на икономиката.
Показателят за икономическите настроения сред 19-те страни, които споделят еврото, спада до 94.5 пункта през март от 103.4 през февруари. Това е най-големият спад на месечна база за измерителя, откакто Комисията е започнала да събира данните през 1985 г.
Спадът в очакванията по отношение на бъдещото производство и търсене и общата икономическа ситуация следват рекордния спад в икономическите настроения.
Очакванията за продажните цени спадат значително във всички сектори на бизнеса, водени от услугите и търговията на дребно. От друга страна се очаква потребителските цени да се увеличат.
Сред по-големите икономики от еврозоната настроението се понижава най-силно в Италия, най-тежко засегнатата от здравната криза европейска държава, както и в Германия, най-голямата икономика на еврозоната. Във Великобритания спадът беше по-малък - само с 3.5 пункта до 92 пункта.
Според икономически съветници към немското правителство коронавирусната епидемия ще тласне Германия към рецесия през първата половина на тази година и може да доведе до свиване на най-голямата икономика в Европа с до 5.4%.
Германия се намира под блокада, като заразените от коронавирус надмина 57 000, а смъртните случаи достигнаха 455. На фона на силно ограничителните мерки, училища, магазини, ресторанти и спортни съоръжения са затворени, а много фирми са спрели производството си.
Икономическите съветници, които съветват правителството, заявиха, че според основния сценарий, при който икономическата ситуация ще се нормализира през лятото, БВП на Германия ще се свие с 2.8% през 2020 година, преди евентуално да нарасне с 3.7% през 2021 година.
Още по темата:
7 негативни последици от коронавируса върху световната икономика
СЗО: Коронавирусът вече е пандемия
Как страховете от коронавируса влияят на пазарите?