Федералният резерв облекчи правилата относно начина, по който банките отчитат безопасните си активи, пише "Файненшъл таймс".
Очаква се по този начин да се засили притока на кредити към финансово затруднените заради коронавируса домакинства и компании.
Фед обяви, че ще изключи за период от една година държавните облигации и депозитите, държани в централната банка, от изчисляването на коефициента на ливъридж на банките. Коефициентът измерва колко капитал трябва да държат банките като процент от сумата на активите им.
Американските банки трябва да поддържат капитал равен на поне 3% от всичките си активи, включително заеми, инвестиции и недвижими имоти. Чрез задължението за банките да поддържат това минимално съотношение, регулаторите ефективно ги ограничават да дават твърде много заеми, без да увеличават нивата на капитала си.
"Промяната има за цел да предостави на банките повече гъвкавост да развиват своите активи, а не да свиват капитала си чрез увеличаване на изплащанията на акционерите", коментират от Фед.
Наскоро Федералният резерв обяви, че преминава към "закупуване на неограничено количество ценни книжа и ипотечни ценни книжа, за да подкрепи финансовия пазар".
Фед обяви, че ще купува активи "в необходимите количества", за да подпомогне безпроблемното функциониране на пазара и ефективното функциониране на паричната политика. Преди това Федералният резерв определи лимит от 700 милиарда долара за покупки на активи.
В допълнение, Фед обяви няколко нови програми за кредитиране на стойност 300 милиарда долара за подкрепа на всички кътчета на финансовите пазари.
"Американската икономика ще бъде изправена пред сериозни сривове. Трябва да се предприемат агресивни усилия в публичния и частния сектор, за да се ограничат загубите на работни места и доходи и да се насърчи бързото възстановяване, след като смущения отшумят“, се казва в съобщение на централната банка.
В допълнение към QE, Фед създаде три нови програми за спешно кредитиране. Две от програмите за заем са насочени към пазар на корпоративен кредит - Механизмът за корпоративен кредит на първичен пазар, за нови емисии на облигации и заеми и Механизмът за корпоративен кредит на Вторичния пазар за осигуряване на ликвидност на непогасени корпоративни облигации.
Трето улеснение - Механизмът за заем с ценни книжа, обезпечен със срочни активи или TALF, ще даде възможност за издаване на обезпечени с активи ценни книжа, в подкрепа на студентските заеми, автокредити, кредитните карти и заеми, гарантирани от администрацията на малкия бизнес.
За да подпомогне притока на кредити към общините, Фед разшири своя вече обявен Механизъм за ликвидност на общия паричен пазар, за да включи по-широка гама от ценни книжа, включително общински облигации с променлив лихвен процент и банкови сертификати за депозити.
Търговската практика на Фед ще бъде разширена и ще включва висококачествени търговски облигации, освободени от данъци.
Централната банка заяви, че очаква скоро да обяви създаването на програма за кредитиране на Main Street за подкрепа на малкия и среден бизнес. Фед заяви още, че ще осигури мостово финансиране от четири години за компании с инвестиционен клас.
Още по темата:
Ще понижи ли Фед лихвите в отговора на коронавируса?
Питър Шиф е загубил всичките си биткойни
Питър Шиф: Инфлацията ще удари САЩ