Сигурно си мислите, че богатите страни са застраховани и лесно ще се справят с коронавируса и икономическите последиците от него. Е, оказва се, че това не е точно така... А въпросът, който следва след това е - какво ще правят по-бедните държави (тоест всички останали, включително и България)?
Повод за притеснения се дава, след като една от най-добре финансираните държави за социално подпомагане в света започва да се пропуква, след като пандемията от коронавируса предизвиква масовата безработица.
Системата на обезщетенията за безработни във Финландия не може да се справи с внезапния скок на търсенето, каза най-големият фонд за безработица в страната, YTK.
Има повече от 300 000 финландци, които изведнъж се оказват без работа, или заради временни съкращения, или чрез окончателно съкращаване от работа. Голяма част от тях може да се наложи да изчакат до следващата година, за да получат първото си обезщетение, каза YTK.
Парите не са проблемът, каза изпълнителният директор Сана Аламаки в писма до официалните органи, изпратени на 1 април. Проблемът е „че заявленията за обезщетения не могат да бъдат обработвани и следователно парите не могат да бъдат изплатени достатъчно бързо“, каза тя.
YTK очаква "наводнение" от над 100 000 молби за обезщетение до април. Това е двойно повече от броя, който обработва средно на година. Дори и да утрои персонала, хората все още ще се сблъскат с тримесечно изчакване за обезщетението си без работа, каза YTK. Това надхвърля законовата граница от 30 дни.
Финландците, заедно със своите скандинавски съседи, разчитат на щедра система на общо благосъстояние, за да гарантират, че тези, които останат без заплати, все още получават някаква форма на месечна подкрепа.
Когато тази предпазна мрежа започне да се пропуква, тя рискува да прекрати социалния модел, който е в основата на високото ниво на доверие в правителството, характерно за скандинавците.
Фондът, който представлява 20% от изплащащите заплати във Финландия, призова правителството да помогне и поиска да предостави субсидии за компании, които уволняват работници, така че те все още да получават плащания чрез заплати.
В писмо до членовете на фонда се казва, че над 270 000 членове са изложени на риск от загуба на работа. Това се сравнява със 187 000 души, които са били безработни през февруари, според официалната статистика.
Още по темата:
Ето за какво се харчат държавните пари в Европа и в България