Икономическият растеж на Китай ще се забави до 2,3% през 2020 година поради епидемията от коронавирус, като през следващата година се очаква възстановяване и растеж от над 7,3%. Това прогнозира Азиатската банка за развитие (ADB), цитирана от "Ройтерс".
Предишната прогноза на Азиатската банка за развитие беше за нарастване на китайския БВП с 5,8% през 2020 г.
В представен доклад "Азиатска перспектива за развитие" Азиатската банка за развитие посочва, че регионалният икономически растеж ще намалее рязко през тази година, преди да се възстанови през 2021 г.
Според последната прогноза, развиващите се икономики в Азия ще нараснат през настоящата година с 2,2% в сравнение с предходната прогноза на ADP за растеж от 5,2 на сто. Ако се приеме, че вирусната пандемия приключи и икономическата активност се нормализира, растежът се очаква да достигне до 6,2% през 2021 г.
Изключвайки високодоходните новоиндустриализирани икономики в Азия, растежът ще спадне през 2020 г. до 2,4% от 5,7% през 2019 г., преди да се възстанови до 6,7% през следващата година.
"Развитието на глобалната пандемия и следователно перспективите за глобалната и регионална икономики - е силно несигурно", посочи главният икономист на Азиатската банка за развитие Ясуюки Савада.
"Растежът може да се окаже още по-нисък, а възстановяването по-бавно, отколкото прогнозираме в момента", предупреди Савада.
Растежът в Южна Азия ще се забави до 4,1% през 2020 г. и след това ще се възстанови до 6,0% през 2021 г., заяви кредиторът. В същото време Югоизточна Азия ще следва Китай и растежът там ще се забави през настоящата година до 1,0%, след което ще последва икономически отскок с 4,7% през следващата година, заяви Азиатската банка за развитие.
Тихоокеанският регион ще бъде силно засегнат от вирусната пандемия и в резултат на глобалното икономическо забавяне. Предвижда се растежът в региона да намалее с 0,3% през 2020 г.
Още по темата:
Китайската централна банка обмисля пускането на своя криптовалута
Китайската банка забавя темповете на обезценяване на юана
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ