Ултрабогатите хора по света, вероятно не са първите финансови жертви на коронавируса, които изплуват във вашите мисли. Най-вероятно първо ще си помислите за хората, които са загубили своята работа и доходи, следствие на ефектите на световната здравна пандемия върху световната икономика.
Но през последните два месеца повече от 400 милиарда долара са се изпарили от "джобовете" на най-богатите хора по света. Това означава, че всичките им печалби от последните години са изчезнали, в настоящия момент, според доклад на консултантската компания Hurun Research.
Почти всички от 100-те най-богати милиардери по света са загубили пари за периода между 31-ви януари и 31-ви март. Изключение са само девет от тях, като общото между всички е че са китайци.
Представянето на китайския фондов пазар, до голяма степен помага да се обясни този феномен.
„Китай е относителният победител, тъй като неговите фондови пазари са се "излекували" от вируса по-добре от неговите американски и европейски колеги“, казва Рупърт Хугеверф, председател и главен изследовател на Hurun Report.
Глобалните борси паднаха през последните два месеца, като индексът на сините чипове Dow Jones се понижи с 21%, като с двуцицифрени проценти намалиха стойността си още индексите в Япония, Европа и Хонконг. Единственият основен пазар, който се повиши за разглеждания период е този на Китай - макар и със символичните 0.2%.
„Докато вирусът създава нарастване на търсенето в световен мащаб на производителите на медицинско оборудване, блокирането създаде бум на видеоконференции за бизнеса и дистанционно обучение за деца, както и, изненадващо, за китайските производители на свинско месо“, каза Хугеверф.
Например, Eric Yuan Zheng, основател и изпълнителен директор на платформата за видеоконферентна връзка Zoom Video Communications ZM, бе най-големия печеливш за последните два месеца, като богатството му нарасна със 77%, или 3,5 милиарда долара, до 8 милиарда долара. Този скок се дължи на експоненциалното приемане на Zoom технологията за онлайн конференции и образователни курсове по време на кризата.
Юан каза миналата седмица, че броят на ежедневните потребители е скочил от 10 милиона в края на декември до повече от 200 милиона миналия месец.
Въпреки това, късметът на Юан може да е краткотраен. Миналата седмица компанията бе в центъра на продължаващ спор относно контрола си за поверителността и техническата си способност да се справи с нарастващото потребителско натоварване.
Притесненията за поверителност подтикнаха Ню Йорк да забрани използването на Zoom за своите над 1 милион студенти, които имат или ще използват инструментите за дистанционно обучение по време на карантинния период на града.
Други логични победители от кризата бяха ръководителите на китайската платформа за подготовка на тестове Offcn и Алекс Сю Ханг, собственикът на бизнеса за производство на вентилатори и медицински изделия Mindray.
По-озадачаващата история на успеха обаче беше китайският гигант в производството на свинско месо Muyuan Foods, чиито изпълнителни директори - съпруг и съпруга добавиха 3 милиарда долара към личното си богатство през последните два месеца, което съвместно възлиза на 22 милиарда долара.
Причината за това е проста. Тъй като китайската свинска промишленост бе опустошена от африканска чума по свинете и обемът на производството е намалял, цените на месото скочиха и облагодетелстваха всички, които имат производство.
Въпреки привидно изключителното представяне на Китай сред свръхбогатите, има и сериозни издънки идващи от страната. Сред тях е основателят и проблемен конкурент на Starbucks - Luckin Coffee LK, Чарлз Лу и Джени Циан Джия, които се превърнаха от милиардери в обикновени милиардери за броени дни миналата седмица след скандал с измами. Компанията, регистрирана в Nasdaq, отчете понижение на акциите на компанията с близо 90%.
Най-големият губещ в кризисния период е Бернар Арно, един от най-богатите хора в Европа и ръководител на френския луксозен конгломерат LVMH, чието богатство потъна с 30 милиарда долара - около 20 милиона долара на час.
Това е драматично преобръщане на богатството за Арно, което процъфтяваше през изминалата година и го нареди на второ място в списъка на най-богатите хора в света, непосредствено след Джеф Безос.
Говорейки за Безос, основателя на Amazon, неговото сумарно богатство се е понижило само с 9 милиарда долара до 131 милиарда долара, което го запазва на позицията най-богат човек в света.
Понастоящем САЩ има 34 милиардера в топ 100 на списъка на Hurun, в сравнение с 29 от Китай.
Още по темата:
Къде живеят най-много милиардери по света?
Топ 10 на най-богатите милиардери по света