През 2020 година международната търговия със стоки ще се свие по-рязко, отколкото по време на световната финансова криза преди десетилетие, преди обаче да се възстанови през 2021 г., но само ако държавите работят заедно след края на пандемията от Covid-19. Това обяви Световната търговска организация (СТО), цитирана от "Ройтерс".
СТО заяви, че се очаква глобалната търговия да спадне през 2020 г. с между 13% и 32%, което е доста широк диапазон, тъй като все още е много несигурно икономическото въздействие на безпрецедентната здравната криза, предизвикана от коронавирусната пандемия.
"Тези стойности са грозни, но няма как да бъдат заобиколени", коментира генералният директор на международната организация Роберто Азеведо.
"Възможно е обаче бързо и енергично възстановяване. Взетите сега решения ще определят бъдещата форма на перспективите за възстановяване и глобален растеж", посочи Азеведо.
"Непосредствената цел е да се постави под контрол пандемията и да се смекчат икономическите щети за хората, компаниите и държавите. Но политиците трябва да започнат да планират действията си за след пандемията", заяви генералният директор на СТО.
Според Азеведо запазването на пазарите отворени и предсказуеми ще бъде от решаващо значение за стимулиране на подновените инвестиции. Страните, които работят заедно, ще имат по-бързо възстановяване, отколкото ако всяка страна действа самостоятелно.
СТО посочи, че за 2021 г. прогнозира възстановяване на световната търговия със стоки с между 21% и 24%, зависейки до голяма степен от продължителността на коронавирусната пандемия и от ефективността на политиките за справяне с нея.
СТО също така потвърди, че 2019 г. е приключила в слаба форма - с намаление на търговията със стоки с 0,1% в резултат на търговското напрежение по-специално между САЩ и Китай, както и с икономическо забавяне.
През миналия октомври СТО прогнозира международната търговия да нарасне с 2,7% през 2020 г. след увеличение с 1,2% през 2019 г.
В новата прогноза на СТО се посочва, че през тази година почти всички региони ще претърпят двуцифрен процентен на спад в търговията, като най-тежък удар ще понесе износът от САЩ и Азия (очакван спад съответно с над 40% и с 36%). Европейският износ също може да отбележи понижение с 30%.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?