Най-големите световни производители на петрол се приближиха до безпрецедентна сделка за връщане на обратно производство и спасяване на петролните пазари от срив, предизвикан от пандемия, след като Русия даде знак, че е готова да направи съкращения.
Москва, чийто протест срещу американските шйстови производители е вероятно най-голямата пречка за сделката, заяви в сряда, че желае да намали производството си с 1.6 милиона барела на ден, или приблизително с 15%. Цените на петрола скочиха в Ню Йорк.
Сега въпросът е каква е съдбата на петролно зависимите икономики, хиляди компании и милиони работни места в петролната индустрия, когато коалицията OPEC + и групата от 20 министри на петрола се съберат на две ключови видеоконференции тази седмица?
Фючърсите на суровия петрол се понижиха до най-ниските си нива за почти две десетилетия, след като около 70% от търсенето на петрол в света бе блокирано на някои места, а Русия и Саудитска Арабия влязоха в открита ценова война.
Битката все още не е спечелена, тъй като Кремъл настоява, че САЩ трябва да направят нещо повече от просто да позволят на пазарните сили да намалят рекордното им производство. Междувременно президентът Доналд Тръмп оказва огромен дипломатически натиск върху Русия и Саудитска Арабия, като заяви, че намалението на Америка ще се случи "автоматично", тъй като ниските цени поставят в опасни ситуации американските шйстови производители.
„Мисля, че ще го направят - постигна се голям напредък през изминалата седмица“, заяви Тръмп на брифинг в Белия дом в сряда. „В момента имаме изключително мощна енергийна индустрия в тази страна, номер едно в света и не искам тези работни места да бъдат загубени.“
Натискът върху Саудитска Арабия да подкрепи цените на петрола е огромен, като правителствените служители и законодателите на САЩ всички се отказват от традиционната си позиция, че евтиният бензин е добър за Америка.
По-специално републиканските депутати изпратиха остри писма до Рияд, изискващи бързи действия. В сряда вечерта група от 48 конгресмени писа до престолонаследника Мохамед Бин Салман, казвайки, че кралството „изкуствено“ потиска глобалните цени на петрола, наранявайки американските интереси.
Саудитска Арабия е една от малкото страни в света, която може да се похвали със суровата продукция, която е печеливша в сегашната среда. Но икономиката на кралството също е изложена на риск, тъй като Рияд се нуждае от много по-високи цени, за да финансира бюджета си. Така прави и Русия.
Наводнение от петрол
Двамата най-големи износители на петрол сключиха исторически пакт за ограничаване на производството през март, освобождавайки потоп от суровината, с която са пълни огромни складови помещения по целия свят, точно когато кризата на Covid-19 премахна търсенето. По това време Русия твърди, че не желае да продължава да жертва производството на своите компании, за да подкрепя цените, докато шйстовите производители в САЩ се възползват от съкращенията, без да допринасят за тях.
Москва не се е оттеглила от тази гледна точка, но очевидното й движение към споразумение след дни на интензивни преговори съвпадна с поредица от данни, показващи, че спадът в търсенето на петрол, причинен от блокирането на коронавирус, се задълбочава. Русия няма достатъчно капацитет за съхранение, за да продължи да изпомпва суровия материал, ако никой не го купува.
Докато се очаква Китай да засили преработката на петрол през април, като предоставя глътка въздух на сектора, този ход вероятно няма да отмени историческите спадове в САЩ, Индия и на други места.
Сега търсенето в САЩ е спаднало до 14.4 милиона барела на ден, което е най-ниското ниво от 1990-та година насам и е понижение с над 30% спрямо нивата от преди кризата, според данни от сряда.
В Индия, третият най-голям потребител на петрол в света, официалните данни показват, че търсенето се е понижило близо 18% през март, въпреки факта, че страната влезе в блокиране едва на 25-ти март.
Страхотните загуби, съчетани с намалението на търсенето до 70% в Европа, означават, че светът може да консумира дори по-малко петрол, отколкото се смяташе досега, заявиха търговците. В нормални времена светът използва около 100 милиона барела на ден, но някои търговци смятат, че в момента се консумират само 65 милиона, или дори по-малко.
"В крайна сметка размерът на шока от търсенето е просто прекалено голям за координирано намаляване на предлагането", казва Деймиън Курвалин, анализатор на петрола в Goldman Sachs Group Inc. Намаляването може да подкрепи цените за кратко, но "тази подкрепа скоро ще отстъпи място за по-ниски цени с риск за намаление на краткосрочната ни прогноза за петрол до 20 долара за барел."
Изискванията на Кремъл
Дипломатическите спорове между най-големите световни производители на петрол се засилиха в сряда преди изявлението на Русия за възможно намаляване на производството.
Кремъл заяви, че Русия не смята намаляването на предлагането, основано на спадащото търсене или по-ниските цени, за реално намаляване на продукцията. Това беше първото изявление на Москва за този ключов аспект от разговорите и посочи, че президентът Владимир Путин може да очаква по-значителен принос от САЩ, отколкото неговият колега Тръмп е готов да даде.
„Вие сравнявате общия спад на търсенето със съкращения, насочени към стабилизиране на глобалния пазар“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортерите си по време на ежедневния си конферентен разговор, попитан дали Русия ще приеме съкращения на производството а САЩ ще са водени само от пазарни сили. "Това са съвсем различни неща."
Досега Вашингтон посочва намаляването на производството на САЩ, което се очаква, тъй като компании от Exxon Mobil Corp. до независими шйстови производители, намаляват разходите в отговор на ниските цени. Този процес може да премахне значително количество нефт от пазара, но той ще се случи само постепенно и само ако цените останат ниски.
Отвъд ролята на САЩ, Русия и Саудитска Арабия все още не са се договорили как да разпределят ограниченията на продукцията между всяка държава от ОПЕК +, заявиха хора, които са запознати с дискусиите, с молба да не бъдат назовавани, обсъждащи дипломатически преговори. Нито са постигнали съгласие по основната линия за намаленията.
"Това е разрешимо - с голяма вероятност да бъде решен до утре", каза в сряда Ед Морс, ръководител на проучванията на суровини в Citigroup Inc. „Това е преговор: някой трябва да промени позицията си или трябва да има среща в средата. Не виждам полза за никой от това, да няма споразумение. "
Американският суров петрол се повиши с 12%, след като Русия изрази готовността си да намали производството. Днес суровината добави нови 3.2% към стойността си до нива от около 26 долара за барел. Лондонският брент поскъпна с 1.2% до 33.24 долара.
OPEC + ще свика видео-конференция в 16:00 чаас, виенско време в четвъртък, като Саудитска Арабия ще води виртуалната среща на министрите на енергетиката.
Тъй като търсенето на бензин, дизел и реактивни горива се понижава, рафинериите по целия свят намаляват количеството на суровия продукт, който потребяват, което от своя страна намалява покупките им. В сряда повече рафинерии намалиха ставките с около 30%, включително HollyFrontier Corp. и Marathon Petroleum Corp. По-ниското търсене на сурово гориво означава, че барелите са пренасочени в резервоари, а нефтените танкери са превърнати в плаващи складови помещения.
Най-шокиращият спад на потреблението в САЩ беше концентриран върху бензина, който задвижваше американския начин на живот. От Администрацията заявиха, че прокси за търсенето на бензин е спаднал до 5.06 милиона барела на ден, което е най-ниското на седмична база от 1990-та насам.
Ако Русия, ОПЕК и Г-20 успеят да направят сделка, това би могло да доведе до историческо намаляване на производството с около 10% от глобалното предлагане или около 10 милиона барела на ден. Това е нещо, от което физическият пазар се нуждае незабавно.
И все пак търговците и консултантите се притесняват, че всяка сделка между OPEC + и G-20 би приключила с "измама", премахвайки далеч по-малко суров петрол от пазара, отколкото предполага реалното отрязване на 10 милиона барела на ден.
Още по темата:
Спад в цената на петрола, след като ОПЕК + отложи срещата си
Далио: Парите са боклук