Глобалната икономика може да изгуби над 5 трлн. долара от растежа си през следващите две години, заради пандемията от Covid-19, пише "Блумбърг".
"Дори при безпрецедентни нива на парични и фискални стимули, брутният вътрешен продукт е малко вероятно да се върне към нивата си преди кризата по-рано от края на 2021 г.", коментират от инвестиционната банка JPMorgan Chase & Co.
"Важно е да се възстанови бизнес доверието и това на хората, които да повярват, че могат да си намерят работа. Това е критичен момент, който ще настъпи през втората половина на годината и през 2021 г.“, коментира Катрин Ман, главен икономист на Citigroup.
Икономистите на JPMorgan Chase & Co. прогнозират загубена продукция на стойност 5.5 трлн. долара или почти 8% от БВП до края на годината. Разходите за развитите икономики ще бъдат сходни с тези, наблюдавани през рецесиите от 2008-2009 г. и 1974-1975 г.
Междувременно ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че пандемията ще превърне глобалния икономически растеж в "силно отрицателен" през 2020 г. и ще доведе до най-лошите последици след Голямата депресия от 30-те години на миналия век.
Кристалина Георгиева обрисува далеч по-мрачна картина на социалното и икономическото въздействие на коронавируса, отколкото преди само няколко седмици, като отбелязва, че правителствата вече са предприели мерки за фискални стимули в размер на 8 трилиона долара, но вероятно ще са необходими още.
Георгиева каза, че кризата ще засегне най-тежко развиващите се и нововъзникващи пазари, за които ще са необходими стотици милиарди долари чуждестранна помощ.
"Точно преди три месеца очаквахме положителен ръст на доходите на глава от населението в над 160 страни членки на МВФ през 2020 г. Днес това число се обърна с глава надолу. Сега прогнозираме, че над 170 държави ще имат отрицателен ръст на доходите на глава от населението през тази година", посочи Георгиева преди пролетните срещи на МВФ и Световната банка през следващата седмица.
"Ако пандемията отслабне през втората половина на годината, МВФ очаква частично икономическо възстановяване през 2021 г.", отбеляза Георгиева.
"Подчертавам, че има огромна несигурност относно перспективата - тя може да се влоши в зависимост от много променливи фактори, включително продължителността на пандемията", посочи още Георгиева.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?