Федералният резерв на САЩ обяви допълнителни мерки под формата на заеми в размер на 2.3 трлн. долара за укрепване на малкия и среден бизнес от въздействието на пандемията от коронавируса, пише CNBC.
Фед заяви, че ще работи посредством търговските банки, за да предлага четиригодишни заеми на компании с до 10 000 служители и да започне директно да предоставя заеми на отделните щатски управления и на по-населените окръзи и градове, които да им помогнат да реагират на коронавирусната криза.
"Най-важният приоритет на нашата страна трябва да бъде да се справи с тази криза в общественото здравеопазване, като се погрижи за болните и ограничи по-нататъшното разпространение на вируса", заяви управителят на Фед Джером Пауъл.
Стъпките на Фед, включват укрепване на Програмата за защита на заплатите на малките предприятия (PPP).
"Ролята на Фед е да осигури възможно най-голямо облекчение и стабилност през този период на ограничена икономическа активност, а нашите действия днес ще помогнат да се гарантира, че възстановяването в бъдеще ще бъде възможно най-енергично", посочи Пауъл.
Според него икономиката може да се възстанови, след като отслабване пандемията от Covid-19 и американците започнат да се връща на работа.
"Има всички основания да се смята, че икономическият отскок, когато се появи, може да бъде здрав", каза Пауъл по време на своя онлайн реч пред Brookings Institution.
"Влязохме в този бурен период със силна икономическа основа и това би трябвало да подпомогне за възстановяването", добави Пауъл.
Наскоро Федералният резерв обяви, че преминава към "закупуване на неограничено количество ценни книжа и ипотечни ценни книжа, за да подкрепи финансовия пазар".
Фед обяви, че ще купува активи "в необходимите количества", за да подпомогне безпроблемното функциониране на пазара и ефективното функциониране на паричната политика. Преди това Федералният резерв определи лимит от 700 милиарда долара за покупки на активи.
В допълнение, Фед обяви няколко нови програми за кредитиране на стойност 300 милиарда долара за подкрепа на всички кътчета на финансовите пазари.
"Американската икономика ще бъде изправена пред сериозни сривове. Трябва да се предприемат агресивни усилия в публичния и частния сектор, за да се ограничат загубите на работни места и доходи и да се насърчи бързото възстановяване, след като смущения отшумят“, се казва в съобщение на централната банка.
В допълнение към QE, Фед създаде три нови програми за спешно кредитиране. Две от програмите за заем са насочени към пазар на корпоративен кредит - Механизмът за корпоративен кредит на първичен пазар, за нови емисии на облигации и заеми и Механизмът за корпоративен кредит на Вторичния пазар за осигуряване на ликвидност на непогасени корпоративни облигации.
Трето улеснение - Механизмът за заем с ценни книжа, обезпечен със срочни активи или TALF, ще даде възможност за издаване на обезпечени с активи ценни книжа, в подкрепа на студентските заеми, автокредити, кредитните карти и заеми, гарантирани от администрацията на малкия бизнес.
За да подпомогне притока на кредити към общините, Фед разшири своя вече обявен Механизъм за ликвидност на общия паричен пазар, за да включи по-широка гама от ценни книжа, включително общински облигации с променлив лихвен процент и банкови сертификати за депозити.
Още по темата:
Ще понижи ли Фед лихвите в отговора на коронавируса?
Питър Шиф е загубил всичките си биткойни
Питър Шиф: Инфлацията ще удари САЩ