Коронавирусната криза може да причини по-тежка рецесия в Европа, отколкото в останалия свят. Това заяви заместник-председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Луис де Гуиндос, цитиран от "Блумбърг".
"Първи признаци за растеж ще имаме през третото тримесечие на 2020 година, като по-съществено възстановяване може да настъпи през 2021 година", посочи Луис де Гуиндос.
"Въпреки това, Европа е по-добре подготвена да отговори на тази безпрецедентна криза”, добави Гуиндос.
Според де Гуиндос нивата на дълга остават устойчиви, а действията на централната банка целят да избегнат разделения, докато правителствата търсят начини за финансиране на нуждите си.
Наскоро ЕЦБ прие безпрецедентен набор от обезпечителни мерки за смекчаване на затягането на финансовите условия в еврозоната.
Европейската централна банка ще улесни банките да заемат пари в брой в най-ниските лихвени нива по време на коронавирусната криза, като облекчава изискванията за обезпечение дори с цената на поемането на по-голям риск.
Управителният съвет на ЕЦБ прие пакет от временни мерки за облекчаване на обезпечението, за да се улесни наличието на допустимо обезпечение за контрагентите от Евросистемата при участието им в операции по предоставяне на ликвидност, като целевите операции за дългосрочно рефинансиране (TLTRO-III ).
Пакетът се допълва с други мерки, обявени наскоро от ЕЦБ, включително допълнителни операции за дългосрочно рефинансиране (LTROs) и Пандемичната програма за извънредни покупки (PEPP, позната и като пандемична програма за "количествени улеснения") като отговор на коронавирусната епидемия.
ЕЦБ посочва, че мерките колективно подкрепят предоставянето на банково кредитиране, особено чрез облекчаване на условията, при които кредитните вземания се приемат като обезпечение.
Като част от мерките ЕЦБ ще приеме държавногарантираните заеми като обезпечение дори с по-ниско кредитно качество и ще позволи на банките да залагат по-необезпечен дълг като обезпечение.
В същото време Евросистемата увеличава своята рискова толерантност да подкрепя кредитното провизиране чрез своите операции по рефинансиране, по-специално чрез последователно намаляване на ограниченията за оценка на обезпеченията за всички активи.
ЕЦБ ще направи и временна отстъпка да приеме гръцките държавни дългови инструменти като обезпечение при кредитните операции на Евросистемата, въпреки че гръцките книжа са под инвестиционния клас.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?