Три ваксини срещу коронавирус вече са на етап тестове върху хора, като в световен мащаб се разработват общо 70 различни ваксини. Това обяви Световната здравна организация (СЗО), цитирана от "Блумбърг".
Фармацевтичната индустрия се надява да намали времето, необходимо за пускане на ваксина на пазара до края на следващата година.
В най-напреднал етап са експерименталната ваксина, разработена от листнатата в Хонконг компания CanSino Biologics Inc. и Пекинския биотехнологичен институт, която се намира във втора фаза от тестовете.
Другите две ваксини, изпробвани върху хора, са разработени отделно от американските фармацевтични компании Moderna Inc. и Inovio Pharmaceuticals Inc.
Производителите на лекарства пробват своя шанс за създаване на ваксина, което ще бъде най-ефективният начин за овладяване на вируса. Фармацевтични гиганти като Pfizer Inc. и Sanofi също имат свои кандидати в предклинични етапи, показват документите на СЗО.
Наскоро от CanSino съобщиха, че са получили регулаторно одобрение от китайските регулатори за започване на опити на своята ваксина върху хора. От Inovio започнаха опитите върху хора през миналата седмица.
Базираната в Кеймбридж, Масачузетс Moderna – която никога не е представяла свой продукт на пазара, получи през март разрешение за пристъпване към тестове върху хора през март, прескачайки обичайния етап с тестове върху животни, който може да продължи с години.
В същото време ваксина, която се използва за предотвратяване на туберкулоза, се дава на здравните работници в Мелбърн, за да се тества дали тя ще ги предпази от коронавируса.
Бацилът Calmette-Guerin, или BCG, се използва широко в продължение на около 100 години, с все по-широко приложение извън неговите първоначални цели. Не само че е често срещана имунотерапия за рак на пикочния мехур в ранен стадий, но също така изглежда, че обучава първата линия на имунната защита на организма за по-добра борба с инфекциите.
С имунизация, специално насочена срещу пандемичната болест на Covid-19 от поне една година, Световната здравна организация казва, че е важно да се знае дали ваксината BCG може да намали заболяването при заразените с коронавирус и насърчава международните групи да си сътрудничат в проучването, ръководено от Найджъл Къртис, ръководител на научните изследвания в областта на инфекциозните заболявания, в детския изследователски институт на Мърдок в Мелбърн.
„Тази ваксина може да засили имунната система, така че да се защитава по-добре срещу цяла гама от различни инфекции, цяла гама от различни вируси и бактерии по много по-обобщен начин“, казва Найджъл Къртис, който е професор по детски инфекциозни заболявания в университета в Мелбърн и началник на отделението по инфекциозни болести в градската кралска детска болница.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?