Световните икономики трябва да запълнят пропуските в своето законодателство, за да избегнат опасността дигиталните валути да подкопаят финансовата стабилност. Това заявиха от финансовия регулатор на Г-20, цитирани от "Ройтерс".
Бордът за финансова стабилност (БФС) на Г-20 представи във вторник 10 препоръки за общ, международен подход за регулиране използването на стейбълкойни. Стейбълкойните са обвързани с традиционни валути или кошница с активи и се използват за разплащания или спестяване.
"Те трябва да бъдат изправени пред същите правила като другите бизнеси, които носят подобни рискове, независимо от използваната технология", заявиха от БФС.
Съществуващите финансови правила, като например за плащания и проверки на клиенти, обикновено се прилагат изцяло или отчасти за стейбълкойните и адресират поне някои от рисковете, които те генерират.
"Покритието обаче може да бъде различно в различните държава, а това създава пропуски при надзора върху трансграничните трансакции на стейбълкойни", заявиха от ФСБ.
"Съответните органи трябва, когато е необходимо, да изяснят регулаторните си правомощия и да отстранят потенциалните пропуски във вътрешните си разпоредби, за да отговорят адекватно на рисковете, породени от глобалната употреба на стейбълкойни“, посочи още БФС.
Операторите на стейбълкойни трябва ефективно да управляват рисковете, да са оперативно издръжливи, да имат предпазни мерки срещу кибератаки и системи за противодействие на прането на пари и финансирането на тероризма.
Припомняме, че в средата на май е предвидено да се осъществи разполовяване на биткойни. Този процес предвижда, че приблизително на всеки четири години на пазара ще бъдат пуснати по-малко нови монети. Ако търсенето остане силно, докато биткойн продължава своя поход в основния поток, „шокът от предлагането" ще подпали пазара на криптовалутите.
Биткойнът досега е преминал през две разполовявания и всеки път е отчитал експлозивни печалби. Започвайки три месеца преди първото намаление през 2012 г., цените скочиха над 10 000% само за една година. Три месеца преди второто разполовяване през юли 2016 г., криптовалутата нарасна с 4 500% за малко повече от 18 месеца.
Още по темата:
Най-използваната криптоваллута не е биткойн
ВСичко, което трябва да знаете за криптовалутите