Финансовите лидери от групата Г-20 на най-развитите икономики заявиха, че са се споразумели за координиран подход за спиране на плащанията по обслужване на дълга от страна на най-бедните държави в света, съобщава "Ройтерс".
Временният дългов мораториум ще започне от 1-ви май и ще продължи до края на 2020 година.
Решението за спиране както на плащанията по главницата, така и на лихвени плащания засяга всички държави от Международната асоциация за развитие (IDA), които понастоящем обслужват задължения към Международния валутен фонд и Световната банка, както и всички най-слабо развити страни, според Организацията на обединените нации.
"Споразумяхме се за координиран подход с общ план за сроковете, предоставящ ключови характеристики за тази инициатива за спиране на обслужването на дълга, което също така е съгласувано и с Парижкия клуб“, се казва в съвместно изявление на Г-20.
"Най-бедните държави в света няма да се притесняват за плащанията на дълга към официалните кредитори в групата на Г-20 поне за една година", заяви след края на видеоконферентната среща саудитският министър на финансите Мохамед ал-Джадаан, чиято държава понастоящем председателства срещите на Г-20.
Според ал-Джадаан това означава, че "бедните страни не трябва да се притесняват за погасяването на техните задължения през следващите 12 месеца".
"Инициативата ще осигури 20 милиарда долара непосредствена ликвидност, за да може бедните страни да ги използват за здравните си системи и да подкрепят народите си, изправени пред опасността Covid-19", допълни ал-Джадаан.
Междувременно управляващият директор на Кристалина Георгиева и шефът на Световната банка Дейвид Малпас похвалиха предварителното ново споразумение на Г-20 за облекчаване на дълга, чрез което се спират временно двустранните плащания по обслужване на дълга от най-бедните страни.
След срещата на Г-20 Кристалина Георгиева заяви, че МВФ търси спешно около 18 милиарда долара нови ресурси за програмата на фонда за намаляване на бедността и доверие в растежа за бедните страни и проучва как използването на т.нар. Специални права на тираж могат да помогнат за това усилие.
Още по темата:
Това са най-печелившите и губещи сред основните щатски индекси
Всичко за скрития щатски мечи пазар на една графика
Щатските индекси с нови рекорди - но не изпадайте в еуфория