Източна Азия може да се справи по-добре в икономическо отношение от други части на света, засегнати от пандемията на коронавирус. Това заяви Дейвид Кели, главен стратег на JPMorgan Asset Mangement, цитиран от CNBC.
"Общата перспектива за Източна Азия е доста по-добра в сравнение с други региони по света в икономическо отношение и вероятно в пазарно отношение през втората половина на 2020 г.“, заяви Кели.
"Южна Корея, Тайван и Хонконг имат много по-голям шанс да се възстановят по-бързо от Ковид-19, отколкото Европа и САЩ“, посочи Кели.
Стратегът също така заяви, че Китай ще продължи да възобновява работата на икономиката си, тъй като има различен подход от Запада.
"Докато САЩ и западните страни вероятно ще изчакат ваксина срещу коронавируса, Китай ще се заеме с възобновяване на икономиката си", добави Кели.
"Икономическият растеж ще зависи и от силата на стимулиращите политики. Фискалната политика ще играе водеща роля, докато паричната политика ще бъде скромно разширена“, коментира Уан Дзън, главен икономист в базираната в Пекин Zhongyuan Bank.
Анализатори, анкетирани от "Ройтерс", очакват брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай да се свие с 6.5% през януари-март спрямо година по-рано. Това е рязък спад от ръста от 6% отчетен през четвъртото тримесечие на 2019 г. и ще отбележи първия спад от поне 1992 г., когато започват официално тримесечните икономически отчети в страната.
Избухването на заразата, която за пръв път се появи в китайската провинция Хубей в края на миналата година, спря икономическата активност в Китай, тъй като драстичните ограничения на движението на хора доведоха до затварянето на фабрики, блокиране на транспорта и търговските центрове.
Анализаторите очакват инвестициите в дълготрайни активи да се свият с 15.1% през първите три месеца на 2020 година спрямо година по-рано, забавяйки темпото на спад след понижението от 24.5% през първите два месеца на годината.
Китайският внос и износ ще продължи да спада и през март, макар и с по-бавни темпове от февруари. Според анализаторите перспективите като цяло остават мрачни.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?